Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

25.08.2015

Skutki w PIT otrzymania spłaty z tytułu zniesienia współwłasności

Pytanie podatnika: Wnioskodawca nabył wspólnie z osobą niespokrewnioną lokal mieszkalny wraz z garażem. W 2014 r. został podpisany akt notarialny, który znosił przysługującą współwłasność lokalu mieszkalnego i garażu w ten sposób, że prawo własności przysługiwało wyłącznie osobie, z którą lokal nabył Wnioskodawca. Na rzecz Wnioskodawcy została dokonana spłata. Czy w związku z odpłatnym zniesieniem współwłasności Wnioskodawca powinien rozliczyć ww. kwotę jako przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych korzystając z formularza PIT-39?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 marca 2015 r. (data wpływu 07 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania spłaty z tytułu zniesienia współwłasności - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania spłaty z tytułu zniesienia współwłasności.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Dnia 15.01.2013 roku Wnioskodawca nabył wspólnie z osobą niespokrewnioną lokal mieszkalny wraz z garażem, w którym stał się współwłaścicielem w udziale 1/2 części. Lokal mieszkalny było w stanie surowym. Został on wyposażony. Część zakupu została sfinansowana ze środków własnych, a część z kredytu hipotecznego.

Dnia 18.09.2014 roku został podpisany akt notarialny, który znosił przysługującą współwłasność lokalu mieszkalnego i garażu w ten sposób, że prawo własności od tego dnia przysługiwało wyłącznie osobie z którą lokal nabył Wnioskodawca. Innymi słowy od tego dnia jego udział wynosił 0.

W związku z nierównym partycypowaniem w kosztach spłaty kredytu z którego został sfinansowany zakup nieruchomości oraz w kosztach wykończenia i umeblowania lokalu mieszkalnego na podstawie wyżej wymienionego aktu z dnia 18.09.2014 została dokonana na rzecz Wnioskodawcy spłata w wysokości 51.000,00 zł (pięćdziesiąt jeden tysięcy złotych). Kwota ta była uzupełnieniem w ramach wzajemnych rozliczeń do ogólnej wartości przedmiotu umowy w udziale, który na niego przypadał.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w związku z odpłatnym zniesieniem współwłasności Wnioskodawca powinien rozliczyć kwotę 51.000,00 zł (pięćdziesiąt jeden tysięcy złotych) jako przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 30e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) korzystając z formularza PIT-39?

Zdaniem Wnioskodawcy, wyżej opisane odpłatne zniesienie współwłasności nie powinno być rozliczone jako przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w przytoczonym artykule.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końc...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »