Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

15.07.2015

Skutki w PIT otrzymania nieoprocentowanej pożyczki

Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni (wraz z mężem) pożyczyła od dalszego krewnego 20 000 zł na częściowe sfinansowanie zakupionego przez syna mieszkania. Czy nieoprocentowana pożyczka powoduje powstanie nieodpłatnego świadczenia i wymaga od Wnioskodawczyni zapłaty podatku dochodowego od przychodu z tytułu niezapłaconych odsetek? Jeśli konieczne jest zapłacenie takiego podatku, to jak się go rozlicza, w jakiej wysokości i w jakim dokumencie? Jak wówczas nalicza się oprocentowanie?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2014 r. (data wpływu 10 października 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 30 grudnia 2014 r. (data wpływu 5 stycznia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania nieoprocentowanej pożyczki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2014 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania nieoprocentowanej pożyczki.

Wniosek nie spełniał wymogów, określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.), w związku z powyższym pismem z dnia 18 grudnia 2014 r., Nr IPTPB2/415-565/14-2/AKr, wezwano Wnioskodawczynię, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłane zostało w dniu 19 grudnia 2014 r. (skutecznie doręczone w dniu 24 grudnia 2014 r.). W dniu 5 stycznia 2015 r. (nadano w dniu 30 grudnia 2014 r.) wpłynęło uzupełnienie wniosku.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 29 maja 2006 r. Wnioskodawczyni (wraz z mężem) pożyczyła od dalszego krewnego 20 000 zł na częściowe sfinansowanie zakupionego przez syna mieszkania. Udział Wnioskodawczyni w pożyczce stanowi 10 000 zł. W umowie pożyczki zaznaczono, że zwrot kwoty pożyczki nastąpi bez odsetek. Termin spłaty pożyczki został ustalony do końca 2012 r. Pożyczka jednak została spłacona kilka lat przed terminem, zgodnie z umową bez odsetek. Udzielający pożyczki występuje w umowie jako osoba fizyczna. Jego źródłem utrzymania natomiast jest prowadzenie działalności gospodarczej - Transport Sanitarny, Usługi Transportowe, Przewóz Osób. Pożyczkodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek lub innych tego rodzaju czynności finansowych. Pożyczka nie miała związku z działalnością gospodarczą dla żadnej ze stron. W Urzędzie Skarbowym w P. zostało złożone PCC i uiszczono 400 zł podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli 2% wartości pożyczki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):

  1. Czy nieoprocentowana pożyczka zawarta pomiędzy osobami fizycznymi, o której mowa powyżej powoduje powstanie nieodpłatnego świadczenia i wymaga od Wnioskodawczyni zapłaty podatku dochodowego od przychodu z tytułu niezapłaconych odsetek?
  2. Jeśli konieczne jest zapłacenie takiego podatku, to jak się go rozlicza, w jakiej wysokości i w jakim dokumencie?
  3. Jak wówczas nalicza się oprocentowanie?

Zdaniem Wnioskodawczyni (ostatecznie sformułowanym w uzupełnieniu wniosku), w opisanej sytuacji ze względu na charakter umowy pożyczki oraz przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest podstaw do zapłaty przez Nią podatku dochodowego z tytułu otrzymania nieoprocentowanej pożyczki.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy Ordynacja podatkowa zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »