Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

01.06.2016

Skutki podatkowe zwrotu nienależnie przekazanych środków pieniężnych

Pytanie podatnika: Wnioskodawca zamierza wystąpić do cioci z żądaniem zwrotu nienależnie przekazanych jej środków pieniężnych. Czy zwrócony na konto Wnioskodawcy przelew bankowy z tytułem „zwrot nienależnie przekazanych środków pieniężnych” od cioci będzie podlegał opodatkowaniu? Jeżeli tak, to jakim podatkiem i w jakiej wysokości?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 3 marca 2016 r. (data wpływu do Organu - 7 marca 2016 r.), uzupełnionym 20 kwietnia 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zwrotu na rzecz Wnioskodawcy przekazanych wcześniej przez niego środków pieniężnych dla cioci - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2016 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn m.in. w zakresie skutków podatkowych zwrotu na rzecz Wnioskodawcy przekazanych wcześniej przez niego środków pieniężnych dla cioci.

Wniosek ten nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym, w piśmie z 11 kwietnia 2016 r., znak: IBPB-2-1/4515-88/16/AD wezwano do jego uzupełnienia.

Wniosek uzupełniono 20 kwietnia 2016 r.

W przedmiotowym wniosku i jego uzupełnieniu zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca otrzymał spadek w 2015 r. na podstawie testamentu sporządzonego w 2008 r. przez daleką krewną; były to środki zgromadzone na rachunkach bankowych na łączną kwotę 52.840 zł.

W 2011 r., trzy lata po sporządzeniu testamentu, spadkodawczyni poinformowała Wnioskodawcę, że oprócz testamentu na „jego korzyść” ustanowiła zapis na wypadek śmierci w 100% dla cioci Wnioskodawczyni w Banku; była to kwota 31.586 zł (lokaty 24.070 zł i fundusz inwestycyjny 7.516 zł). Bank dokonał zapisu, że jest to osoba obca, niespokrewniona.

Po śmierci darczyńcy (winno być: spadkodawcy) Bank odmówił wypłaty lokat (24.070 zł) zapisobiorcy powołując się na brak pokrewieństwa pomiędzy stronami, ale wypłacił wartość funduszu inwestycyjnego - 7.516 zł.

Wnioskodawca podjął swoje kwoty - łącznie 52.840 zł.

Aby prawidłowo rozliczyć podatek od spadków i darowizn Wnioskodawca zwrócił się telefonicznie z zapytaniem do Urzędu Skarbowego opisując swoją sytuację. Tam Wnioskodawca uzyskał informację, że Wnioskodawca jako spadkobierca może pobrać wartość lokat z zapisu na wypadek śmierci i przekazać zapisobiorcy jako realizację tego testamentu. Musi to być zrobione niezwłocznie, przelewem bankowym z takim samym tytułem „zapis na wypadek śmierci po zmarłej…”.

W zeznaniu podatkowym SD-3 Wnioskodawca miał wykazać tę kwotę jako długi i ciężary, tak aby ta osoba zapłaciła podatek od sumy kwot lokat i funduszu inwestycyjnego, tj. 31.586 zł, a Wnioskodawca od kwoty 52.840 zł.

Po uzyskaniu tej informacji Wnioskodawca dokonał pobrania tej kwoty lokat i przekazania na konto zapisobiorcy, dołączając wyciągi bankowe do zeznania podatkowego SD-3.

Po złożeniu zeznania Wnioskodawca otrzymał z Urzędu Skarbowego decyzję, że urząd uznał kwotę 24.070 zł nie jako realizację zapisu na wypadek śmierci, ale jako darowiznę, naliczając Wnioskodawcy podatek w wysokości 13.168 zł od kwot 27.070 zł i 52.840 zł, informując, że zapis na wypadek śmierci nie...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »