Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

09.11.2012

Skutki aportu wierzytelności do spółki jawnej

Pytanie podatnika: Czy wniesienie przez Wnioskodawcę do Pożyczkobiorcy wkładu niepieniężnego w postaci wierzytelności składających się z kapitału pożyczek oraz naliczonych odsetek na dzień wniesienia wkładu, na skutek czego dojdzie do wygaśnięcia tej wierzytelności na skutek konfuzji, spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstanie dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku (brak daty sporządzenia, data wpływu 06.08.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki osobowej wkładu niepieniężnego w postaci wierzytelności – jest prawidłowe. 

UZASADNIENIE

W dniu 06.08.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki osobowej wkładu niepieniężnego w postaci wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, będący osobą fizyczną jest polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu ustawy o PIT (dalej: „Wnioskodawca”). Wnioskodawca planuje przystąpić do spółki komandytowej działającej pod firmą J. sp. z o.o. spółka komandytowa (dalej: „Pożyczkobiorca”).
Wnioskodawca udzielił oprocentowanych pożyczek Pożyczkobiorcy. Kapitał pożyczek nie został spłacony w całości. Do chwili obecnej naliczone odsetki nie zostały jeszcze zapłacone. Kwota odsetek oraz kapitału pożyczek składa się na wierzytelność pożyczkową (dalej: „Wierzytelność”).Wnioskodawca rozważa wniesienie do pożyczkobiorcy wkładu niepieniężnego (dalej: „Aport”, „Wkład”) w postaci wierzytelności. W wyniku wniesienia wkładu Wnioskodawca uzyska udział kapitałowy o wartości wniesionej wierzytelności, w pożyczkobiorcy. W związku z aportem dojdzie również do wygaśnięcia wierzytelności na skutek konfuzji.
W konsekwencji zaplanowanej operacji skutkującej wniesieniem wkładu przez Wnioskodawcę do pożyczkobiorcy dojdzie do następujących zdarzeń na gruncie prawno-podatkowym:

  1. Wnioskodawca dokona rozporządzenia wierzytelnością na rzecz pożyczkobiorcy w drodze wniesienia wkładu pieniężnego;
  2. po stronie pożyczkobiorcy nastąpi wygaśnięcie na skutek konfuzji całości długu z tytułu kapitału pożyczek oraz odsetek od pożyczek przysługujących Wnioskodawcy;
  3. po stronie Wnioskodawcy dojdzie do wygaśnięcia wierzytelności na skutek konfuzji wierzytelności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wniesienie przez Wnioskodawcę do Pożyczkobiorcy wkładu niepieniężnego w postaci wierzytelności składających się z kapitału pożyczek oraz naliczonych odsetek na dzień wniesienia wkładu, na skutek czego dojdzie do wygaśnięcia tej wierzytelności na skutek konfuzji, spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstanie dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym... 
Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie przez Niego do Pożyczkobiorcy wkładu niepieniężnego w postaci wierzytelności nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy dochodu podlegającego opodatkowaniu z uwagi na fakt, iż aport wierzytelności jest zwolniony z podatku PIT, natomiast żaden inny przepis ustawy PIT nie przewiduje opodatkowania podatkiem dochodowym wygaśnięcia po stronie pożyczkodawcy wierzytelności – składającej się z kapitału pożyczek oraz naliczonych odsetek.

Uzasadnienie
W opisanej sytuacji wniesienie wkładu do Pożyczkobiorcy przez Wnioskodawcę w postaci wierzytelności składającej się z kapitału pożyczek oraz kwoty naliczonych odsetek od udzielonych pożyczek stanowi zbycie wierzytelności pieniężnej przysługującej Wnioskodawcy wobec Pożyczkobiorcy.
Na skutek tej operacji dojdzie jedynie do zmiany podmiotowej po stronie wierzyciela, natomiast po stronie Wnioskodawcy nie powstanie dochód podlegający opodatkowaniu. Zgodnie bowiem z przepisem art. 21 ust.1 pkt 50b ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są: przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną....

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »