Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

05.12.2012

Skrócona nazwa spółki na fakturze VAT

Pytanie podatnika: Czy przekształcona Spółka może posługiwać się w obrocie gospodarczym skrótem: spełniając przy tym wymóg wynikający z rozdziału 3 § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2012 r. (data wpływu 1 marca 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 4 maja 2012 r. (data wpływu 10 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania nazwy skróconej na fakturze VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania nazwy skróconej na fakturze VAT. Wniosek uzupełniono w dniu 10 maja 2012 r. o doprecyzowanie opisu stanu faktycznego oraz o dokument, z którego wynika prawo do występowania osoby upoważnionej w imieniu Zainteresowanego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przekształciła się - na podstawie aktu notarialnego z dnia 2 listopada 2011 r. - w Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa. Wpis do rejestru kończący proces przekształcenia nastąpił w dniu 2 stycznia 2012 r. Aktem notarialnym z dnia 13 lutego 2012 r. zmieniono nazwę Spółki z: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa na: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa. Wpis do rejestru nowej nazwy jeszcze nie nastąpił.

Na podstawie § 2 aktu notarialnego z dnia 13 lutego 2012 r. przekształcona Spółka może posługiwać się skrótem w brzmieniu: X. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. Spółka otrzymuje informacje od znacznej części dostawców, że ten skrót nie mieści się w wystawianych przez nią fakturach.

W uzupełnieniu wskazano, że Wnioskodawca złożył dnia 14 lutego 2012 r. zgłoszenie aktualizacyjne NIP-2, wykazując w nim skróconą nazwę w brzmieniu „X. sp. z o.o. sp. k.”.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z powyższym przekształcona Spółka może posługiwać się w obrocie gospodarczym skrótem: X. Sp. z o. o. sp. k. spełniając przy tym wymóg wynikający z rozdziału 3 § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie maja zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, wynikającym z faktu, iż istnieje znaczna ilość spółek posługujących się postulowanym przez Spółkę skrótem - może ona się tym skrótem posługiwać.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177,...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »