Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Koszty uzyskania przychodów

30.04.2020

Składki na PPK w kosztach firmy

W którym okresie, koszty składki PPK finansowanej spółka z o.o. (jako pracodawcę), stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym w miesiącu za który są należne wynagrodzenia na podstawie których są obliczane czy w miesiącu w którym wynagrodzenie zostało wypłacone czyli zostały one faktycznie obliczone przez spółkę przy założeniu, że zostały opłacone w ustawowym terminie?

Spółka z o.o. zatrudnia powyżej 300 osób. Wynagrodzenie należne za grudzień 2019 r. spółka wypłaciła pracownikom 8 stycznia 2020 r. W dniu wypłaty wynagrodzenia obliczyła należne wpłaty z tytułu PPK (zarówno w części finansowanej przez pracownika jak i przez pracodawcę). Kwoty należnych wpłat umieszczone zostały na liście płac za grudzień (razem z należnym wynagrodzeniem za ten miesiąc) i na tej podstawie ujęte w księgach rachunkowych jako koszty bilansowe ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń w grudniu 2019 r. Spółka uznała, iż koszty te w grudniu 2019 r. nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym, lecz staną się takim kosztem dopiero w styczniu 2020 r.

Zarówno składki pracowników, jak i składka pracodawcy zostały przekazane do instytucji finansowej 14 lutego 2020 r.

Stosownie do art. 15 ust. 4g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, z zastrzeżeniem ust. 4ga, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57.

Kosztami uzyskania przychodów są również wydatki poniesione przez podmiot zatrudniający na zapewnienie prawidłowej realizacji obowiązków wynikających z ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, z ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »