Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

13.02.2013

Samochód osobowy jako jednorazowy koszt

Pytanie podatnika: Czy prawidłowe będzie jednorazowe zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wartości samochodu używanego, w momencie przekazania go na potrzeby wykonywanej indywidualnej działalności gospodarczej, przy założeniu, że będzie on użytkowany krócej niż 1 rok? Czy przekazanie samochodu z powrotem na cele osobiste spowoduje powstanie przychodu dla wnioskodawcy lub konieczność dokonania korekty kosztów uzyskania przychodu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 10.09.2012 r. (data wpływu 13.09.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia jednorazowo w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatku na zakup samochodu osobowego oraz skutków podatkowych wycofania tego samochodu z działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.09.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia jednorazowo w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatku na zakup samochodu osobowego oraz skutków podatkowych wycofania tego samochodu z działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej - kancelarii radców prawnych. Wnioskodawca ma zamiar rozpocząć wykonywanie dodatkowej obsługi prawnej - na rzecz osób i instytucji nie będących klientami spółki cywilnej. W związku z tym konieczne stanie się podjęcie wykonywania indywidualnej działalności gospodarczej, która będzie prowadzona równolegle do działalności w formie spółki cywilnej (nazywana będzie dalej „działalnością indywidualną”). Wnioskodawca dysponuje samochodem osobowym stanowiącym jego majątek prywatny o wartości około 20.000,00 złotych (zwany dalej „starym samochodem”). Samochód nie jest wykorzystywany przy prowadzeniu działalności w formie spółki cywilnej. W związku z przewidywanym rozpoczęciem wykonywania indywidualnej działalności gospodarczej, Wnioskodawca zamierza przekazać ten samochód na potrzeby wykonywania tej działalności indywidualnej. Wnioskodawca zamierza wykorzystywać samochód dla celów indywidualnej działalności gospodarczej krócej niż jeden rok. Przed upływem jednego roku rozważa zakup nowego samochodu, który zostanie ujęty w ewidencji środków trwałych indywidualnej działalności. W związku z tym, że posiadany aktualnie samochód będzie użytkowany przez Wnioskodawcę przez okres krótszy niż jeden rok nie zostanie on zaliczony do środków trwałych indywidualnej działalności. Jego wartość z dnia przekazania na potrzeby wykonywanej indywidualnej działalności zostanie jednorazowo zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Po ewentualnym zakupie nowego samochodu, a w każdym razie przed upływem jednego roku od dnia przekazania na potrzeby wykonywania indywidualnej działalności, stary samochód zostanie przekazany na cele osobiste Wnioskodawcy.

Pismem z dnia 26.11.2012 r. Wnioskodawca doprecyzował przedmiotowy wniosek, informując, iż księgowość nowej indywidualnej działalności gospodarczej będzie prowadzona w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy zastosowaniu metody uproszczonej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy prawidłowe będzie jednorazowe zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wartości samochodu używanego, w momencie przekazania go na potrzeby wykonywanej indywidualnej działalności gospodarczej, przy założeniu, że będzie on użytkowany krócej niż 1 rok?
2. Czy przekazanie samochodu z powrotem na cele osobiste spowoduje powstanie przychodu dla wnioskodawcy lub konieczność dokonania korekty kosztów uzyskania przychodu?

Zdaniem Wnioskodawcy ad. 1 prawidłowe będzie obciążenie w sposób jednorazowy kosztów uzyskania przychodu w momencie przekazania samochodu na cele związane z wykonywaniem indywidualnej działalności gospodarczej, mając na uwadze założenie, że samochód ten będzie użytkowany na potrzeby tejże działalności krócej niż jeden rok.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 3 updof, amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania inne przedmioty, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą (...) zwane środkami trwałymi.

Stary samochód będzie używany przez podatnika na potrzeby związane z wykonywaniem indywidualnej działalności gospodarczej do momentu zakupu nowego samochodu, co nastąpi przed upływem jednego roku od dnia rozpoczęcia wykonywania tej działalności. Z uwagi na powyższe stary samochód nie spełnia wszystkich warunków niezbędnych do zakwalifikowania go do środków trwałych i dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Natomiast z uwagi na fakt, że samochód ten będzie wykorzystywany na cele związane z prowadzoną indywidualną działalnością gospodarczą spełnia przesłanki do uwzględnienia jego wartości (aktualnej na dzień przekazania go na potrzeby wykonywania indywidualnej działalności gospodarczej) jednorazowo w koszty uzyskania przychodu.

Zdaniem Wnioskodawcy ad. 2 przekazanie starego samochodu z powrotem na cele osobiste, nie spowoduje przychodu po stronie Wnioskodawcy ani konieczności dokonania korekty kosztów uzyskania przychodu. W związku z tym, że przekazanie starego samochodu na cele osobiste nie jest równoznaczne z jego sprzedażą to...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »