Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa

09.05.2022

Ryczałt: Najem prywatny byłych firmowych nieruchomości

Czy przychody osiągane z wynajmowanych składników (osobistego, prywatnego) majątku przedsiębiorcy (po wyodrębnieniu ich z ewidencji środków trwałych w dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej i przesunięciu do majątku prywatnego), kwalifikować należy jako pochodzące z najmu prywatnego, co w konsekwencji spowoduje opodatkowanie ich stawką ryczałtu, o której mowa w art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku?

Przedsiębiorca:

  1. prowadzi działalność gospodarczą, którą w związku z uregulowaniem się rynku najmu, zamierza zakończyć w ciągu najbliższych kilku miesięcy,
  2. aktualnie wynajmuje ponad 8 mieszkań dla około 30 mieszkańców. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, opodatkowanej podatkiem dochodowym 19%, budynki stanowiące własność przedsiębiorcy ujęte zostały w ewidencji środków trwałych, i w konsekwencji są amortyzowane (przyspieszona amortyzacja),
  3. planuje wycofać się z aktywnego prowadzenia działalności gospodarczej, a w konsekwencji wycofać składniki majątku z działalności gospodarczej bez rezygnacji z dalszego najmu mieszkań,
  4. nie będzie prowadził działalności gospodarczej związanej z wynajmem. Działania związane w wynajmem nie będą miały charakteru zawodowego lecz amatorski, z zastrzeżeniem jednak, że przedmiot najmu skierowany będzie do osób dotychczas wynajmujących lub osób oczekujących na zwolnienie mieszkań na wynajem,
  5. po przeniesieniu do majątku prywatnego mieszkań zawarte zostaną nowe umowy najmu tych nieruchomości, tj. poza pozarolniczą działalnością gospodarczą,
  6. chce rozliczyć przychody z najmu w ramach najmu prywatnego w roku 2023,
  7. przewiduje, że pierwszy przychód z ww. „najmu prywatnego” osiągnie w 2023 r.

Ponadto, przychód przedsiębiorcy nie przekroczył w 2021 r. (lub w roku podatkowym poprzedzającym rok podatkowy będący przedmiotem pytania) limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wymienionego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

 

Odpowiedź:

Podatnicy mogą osiągać przychody z najmu niestanowiącego przedmiotu pozarolniczej dzi...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »