Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

02.06.2014

Rozliczenia PIT. Dla kogo podatek liniowy?

Pytanie podatnika: Czy dochody (zysk) Wnioskodawcy z usług udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi dla „A” Sp. z o.o. sp.k. będą opodatkowane podatkiem liniowym według stawki 19%? Czy dochody (zysk) Wnioskodawcy z działalności „A” Sp. z o.o. sp.k. będą opodatkowane podatkiem liniowym według stawki 19%?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2014 r. (data wpływu 10 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów tzw. podatkiem liniowym – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów tzw. podatkiem liniowym.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzący działalność gospodarczą jako osoba fizyczna pod nazwą „Ax” jest komandytariuszem spółki komandytowej „A” Sp. z o.o. sp.k. Pozostałymi komandytariuszami ww. Spółki są dwie córki Wnioskodawcy, tj. M. i A. Komplementariuszem jest „Axx” Sp. z o.o., której udziałowcami posiadającymi 100% i członkami zarządu są Wnioskodawca, który jest Prezesem Zarządu, i córka Wnioskodawcy M., która jest Zastępcą Prezesa. Zarząd jest dwuosobowy, spółka ma prokurenta w osobie A.

Główną działalnością „A” Sp. z o.o. sp.k. będzie budowa budynków mieszkalnych i ich sprzedaż (deweloperstwo). Spółka komandytowa ma pełną księgowość.

Obecnie każdy z komandytariuszy, jako osoba fizyczna, prowadzi odrębną pozarolniczą działalność gospodarczą, z której dochody są opodatkowane podatkiem liniowym według stawki 19%. Działalność gospodarcza Wnioskodawcy polega na świadczeniu różnych usług budowlanych, marketingowych, księgowych, wynajmu sprzętu, pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości i innych związanych ze wznoszeniem budynków i budowli. Wnioskodawca planuje w przyszłości świadczyć odpłatnie ww. usługi na rzecz spółki komandytowej. Usługi te będą związane z realizowanymi przez spółkę komandytową inwestycjami. Wnioskodawca będzie wystawiał na rzecz spółki komandytowej faktury VAT, które będą odpowiadały cenom rynkowym dla danego typu usług.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy dochody (zysk) Wnioskodawcy z usług udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi dla „A” Sp. z o.o. sp.k. będą opodatkowane podatkiem liniowym według stawki 19%?
  2. Czy dochody (zysk) Wnioskodawcy z działalności „A” Sp. z o.o. sp.k. będą opodatkowane podatkiem liniowym według stawki 19%?

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania oznaczonego nr 1, dochody (zysk) Wnioskodawcy z usług udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi dla „A” Sp. z o.o. sp.k. będą opodatkowane podatkiem liniowym według stawki 19%.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania oznaczonego nr 2, dochody (zysk) Wnioskodawcy z działalności „A” Sp. z o.o. sp.k. będą opodatkowane podatkiem liniowym według stawki 19%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 9 ust. 2 ww. ustawy, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do treści art. 5a ust. 6 cyt. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych;

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »