Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

28.05.2018

Roczna umowa zlecenia - ryczałt czy zaliczka?

Pytanie: Czy z tytułu umów zleceń zawartych na okres całego roku, w których określona jest kwota wynagrodzenia miesięcznego do 200 zł należy pobierać podatek zryczałtowany czy zgodnie z art. 41 ustawy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 marca 2018 r. (data wpływu 20 marca 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 marca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 2017 r. zawarto umowy zlecenia, w których określono miesięczną kwotę wynagrodzenia poniżej 200 zł. Umowy te były zawarte z osobami niebędącymi pracownikami Wnioskodawcy na okres od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. Płatność z tych umów następowała co miesiąc. Od wypłat tych pobierano podatek zryczałtowany. W terminie do 31 stycznia 2018 r. złożono PIT-8AR za 2017 r.

W 2018 r. analizując przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w szczególności art. 30 ust. 1 pkt 5a, stwierdzono że dokonane comiesięczne wypłaty dla zleceniobiorców powodują, że należność w roku umowy przekracza kwotę 200 zł, i dlatego powinien od tych umów być pobrany podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 41 ustawy. W związku z powyższym w lutym 2018 r. sporządzono korekty list płac za 2017 r. z tytułu umów zleceń, naliczając podatek na podstawie art. 41. Następnie 16 lutego 2018 złożono korekty PIT-8AR i PIT-4R za 2017 r. oraz wystawiono dla zleceniobiorców PIT-11 za 2017 r., w których wykazano podatek w wysokości wynikającej ze skorygowanych list płac.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy z tytułu umów zleceń zawartych na okres całego roku, w których określona jest kwota wynagrodzenia miesięcznego do 200 zł należy pobierać podatek zryczałtowany czy zgodnie z art. 41 ustawy?
  2. Czy Wnioskodawca postąpił poprawnie sporządzając korekty PIT-4 i PIT-8AR jeżeli korekty list płac za 2017 r. sporządzone były w lutym 2018 r. i czy można korygować PIT-8AR i PIT-4R po skończonym roku?
  3. Czy Wnioskodawca postąpił poprawnie wystawiając dla zleceniobiorców PIT-11 za 2017 r., jeżeli korekty list płac z umów zleceń za 2017 r. dokonane były w lutym 2018 r.?

Zdaniem Wnioskodawcy, od umów zleceń zawartych na okres roku z osobami niebędącymi pracownikami Wnioskodawcy, na kwotę miesięczna do 200 zł powinien być pobierany podatek zgodnie z art. 41 ustawy.

Wnioskodawca uważa, że postąpił słusznie sporządzając korekty PIT-4R i PIT-8AR po sporządzeniu korekt list płac za 2017 r. w lutym 2018 r.

Słusznym było również w ocenie Wnioskodawcy sporządzenie PIT-11 za 2017 r. dla zleceniobiorców, gdyż po korekcie list płac za 2017 r. zaistniała taka konieczność.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 200, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 13 pkt 8 przywołanej ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

  1. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
  2. właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Z opisanej we wniosku sytuacji wynika, że w 2017 r. zawarto umowy zlecenia, w których określono miesięczną kwotę wynagrodzenia poniżej 200 zł. Umowy te były zawarte z osobami niebędącymi pracownikami Wnioskodawcy na okres od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. Płatność z tych ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »