Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

27.02.2015

Przychody pracownika. Zapewnienie przez pracodawcę dojazdu do pracy

Pytanie podatnika: Do pracodawcy zwróciła się grupa pracowników z prośbą o zorganizowanie przejazdów w związku z trudnościami w dojeździe do pracy. Pracodawca zamierza więc wykupić usługę przewozową i po cenach rynkowych odsprzedać pracownikom bilety miesięczne w pełni odpłatne, a z potrąconych pracownikom kwot uregulować przewoźnikowi fakturę VAT. Czy jeżeli wartość sprzedanych biletów będzie mniejsza niż wartość wystawionej faktury kwota, którą pracodawca dopłaci przewoźnikowi będzie stanowić przychód pracowników, którzy wykupili bilety?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 listopada 2014 r. (wpływ do Biura - 12 listopada 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych uregulowania faktury za przewóz pracowników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2014 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych uregulowania faktury za przewóz pracowników.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Do pracodawcy zwróciła się grupa pracowników z prośbą o zorganizowanie przejazdów w związku z trudnościami w dojeździe do pracy w systemie 3 zmianowym od poniedziałku do soboty. Prośbę motywowali brakiem połączeń komunikacyjnych i brakiem wolnych miejsc przewozowych u innych przewoźników. Zorganizowane przejazdy samochodami prywatnymi we własnym zakresie również są utrudnione, ponieważ pracownicy pracują według harmonogramu od poniedziałku do soboty z wyznaczonym dniem wolnym za sobotę, co powoduje, że każdy pracownik ma dzień wolny w innym dniu tygodnia.

Pracownicy chcieli uruchomić przewozy autokarowe we własnym zakresie jednak przewoźnicy nie chcą ponosić ryzyka w początkowym okresie przedsięwzięcia.

Pracodawca podjął rozmowy z przewoźnikami i w oparciu o ceny rynkowe oraz konsultacje z istniejącymi firmami przewozowymi ustalił w porozumieniu z pracownikami wartość biletu miesięcznego: na trasie X cena biletu wynosi 190,00 zł, na trasie Y cena biletu wynosi 160,00 zł, a na trasie Z cena biletu wynosi 120,00 zł. Pracownicy zobowiązali się do pełnej odpłatności za bilet miesięczny, a na podstawie pisemnego oświadczenia zwrócili się z prośbą o potrącanie wartości biletu miesięcznego z ich wynagrodzenia.

Pracodawca skłonny jest podpisać umowę z przewoźnikiem i pomóc pracownikom w organizacji przewozu zwłaszcza, że wyszkoleni i wykwalifikowani pracownicy, którzy nie będą mieli dłużej możliwości zorganizowania dojazdów do pracy we własnym zakresie już podjęli działania zmierzające do zmiany miejsca pracy bliżej miejsca zamieszkania.

Pracodawca zamierza więc wykupić usługę przewozową i po cenach rynkowych odsprzedać pracownikom bilety miesięczne w pełni odpłatne, a z potrąconych pracownikom kwot uregulować przewoźnikowi fakturę VAT. Zebrana grupa chętnych na przewozy pracowników rokuje zwrot kosztów przewozu. Biorąc jednak pod uwagę zdarzenia losowe oraz standardową fluktuację pracodawca szacuje, że istnieje możliwość, iż zebrana równowartość z odsprzedanych biletów może nie pokryć wystawionej faktury VAT. Wówczas pracodawca jako kupujący usługę przewozową dopłaci różnicę przewoźnikowi. Jeżeli natomiast z zebranych biletów miesięcznych pracodawca zbierze kwotę wyższą niż wartość faktury VAT, zobowiązuje się do utworzenia rezerwy na przyszłe wydatki związane z uregulowaniem faktur za przewóz.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Pytanie pracodawcy dotyczy ewentualnej kwoty różnicy, która może się pojawić jeżeli wartość sprzedanych biletów miesięcznych będzie mniejsza niż wartość wystawionej faktury VAT. Czy kwota, którą pracodawca dopłaci przewoźnikowi będzie stanowić przychód pracowników, którzy wykupili bilety?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym powyżej przykładzie kwota ewentualnej dopłaty nie będzie stanowić przychodu pracownika.

Wnioskodawca wskazał, że w uzasadnieniu sprawy o sygn. K 7/13 Trybunał Konstytucyjny z dnia 8 lipca 2014 r. uznał, że jedną z przesłanek uznania świadczenia za przychód pracownika jest okoliczność, kiedy świadczenia przyniosły pracownikowi „korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcie wydatku, który musiałby ponieść”.

W opisanej sytuacji pracownik nie ponosi korzyści finansowej z wykupienia biletu miesięcznego u pracodawcy po cenie rynkowe takiej, którą oferują inni przewoźnicy. Pracodawca nie dopłaca pracownikowi do biletu miesięcznego ani też nie organizuje pracownikom przewozu bezpłatnego czy częściowo odpłatnego po zaniżonej cenie. Ewentualne opodatkowanie różnicy skutkowałoby sytuacją, w której pracownicy zakupiliby usługę po cenie zawyżonej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3 i art. 30f, są otrzymane ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »