Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

04.11.2013

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości a VAT

Pytanie podatnika: Czy czynność prawna przekształcenia użytkowania wieczystego we własność na podstawie decyzji administracyjnej (administracyjno-prawny tryb uwłaszczenia) lub w drodze czynności cywilnoprawnej – sprzedaż gruntu użytkownikowi wieczystemu aktem notarialnym (cywilnoprawny sposób uwłaszczenia) jest zwolniona z VAT, czy nie podlega podatkowi VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 sierpnia 2013 r. (data wpływu 19 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 sierpnia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny/ zdarzenie przyszłe.

Spółdzielnia X wnioskiem z dnia 29 kwietnia 2013 roku wystąpiła do Burmistrza Miasta Y o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości położonej w Y przy ul. …, oznaczonej w operacie ewidencji gruntów i budynków obrębu S. numerem działki … o pow. 0,1473 ha, zabudowanej murowanym sklepem i murowanym magazynem. Przedmiotowa nieruchomość stanowi własność Gminy Miejskiej Y (Wnioskodawcy) i została oddana w użytkowanie wieczyste wnioskodawcy umową oddania gruntu w użytkowanie wieczyste z dnia 10 grudnia 1994 roku, Rep. A Nr … na okres 99 lat. Decyzją Burmistrza Miasta z dnia 25 maja 2013 roku Nr … (ostateczną z dnia 20 czerwca 2013 roku) dokonane zostało przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności przedmiotowej nieruchomości. Opłata na rzecz Gminy z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości została ustalona w kwocie 21.690,00 zł, która została uiszczona w dniu 19 czerwca 2013 roku.

Gmina stoi na stanowisku, że przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT i tym samym powinna być traktowana jako czynność niepodlegająca podatkowi VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy czynność prawna przekształcenia użytkowania wieczystego we własność na podstawie decyzji administracyjnej (administracyjno-prawny tryb uwłaszczenia) lub w drodze czynności cywilnoprawnej – sprzedaż gruntu użytkownikowi wieczystemu aktem notarialnym (cywilnoprawny sposób uwłaszczenia) jest zwolniona z VAT, czy nie podlega podatkowi VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (Dz. U. Nr 175, poz. 1459, ze zmianami) osoby fizyczne i prawne będące w dniu 13 października 2005 roku użytkownikami wieczystymi nieruchomości mogą wystąpić z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. W myśl art. 3 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, decyzję o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w odniesieniu do nieruchomości Gminy Miejskiej wydaje Burmistrz Miasta. Zgodnie z art. 4 ww. ustawy osoba, na rzecz której zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności uiszcza na rzecz właściciela nieruchomości, czyli Gminy Miejskiej, opłatę z tego tytułu.

Dotychczas Wydział Architektury, Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji odpowiedzialny merytorycznie za prowadzenie przedmiotowego postępowania administracyjnego, mając na względzie przyjęte ówcześnie interpretacje, traktował przekształcenie dla celów VAT – jako czynność zwolnioną od podatku VAT na podstawie § 13 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392, ze zmianami). Dawane były informacje do Wydziału Finansowego, że są to czynności zwolnione z podatku VAT.

Ze względu na zmianę od 1 grudnia 2008 roku ustawy VAT i wyraźne zakwalifikowanie dla celów VAT ustanowienia prawa użytkowania wieczystego gruntu jako „dostawa gruntu”, a nie jak dotychczas „świadczenie usług” oraz odmienne interpretacje organów podatkowych oraz wykładnię doktrynalną, Gmina uważa, że przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności na podstawie decyzji administracyjnej (administracyjno-prawny tryb uwłaszczenia) jak również na podstawie art. 32 ustawy o gospodarce nieruchomościami poprzez sprzedaż prawa własności nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste wyłącznie użytkownikowi wieczystemu tegoż gruntu (cywilnoprawny sposób uwłaszczenia) – nie podlega podatkowi VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnio...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »