Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

03.08.2016

Przekazanie zysku na fundusz zapasowy a PCC

Pytanie podatnika: Czy czynność przekazania zysku lub jego części na fundusz zapasowy podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 4 maja 2016r. (data wpływu do Biura – 10 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przekazania zysku lub jego części na fundusz zapasowy – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 10 maja 2016 r. do Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przekazania zysku lub jego części na fundusz zapasowy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest spółką prawa handlowego pod firmą A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w K. Zgodnie z postanowieniami umowy spółki wspólnicy mogą tworzyć fundusz zapasowy lub fundusz rezerwowy jak również inne fundusze prawnie dopuszczalne.

W dniu 7 marca 2016 roku wspólnicy spółki podjęli uchwałę w przedmiocie zatwierdzenia sprawozdania finansowego tj. bilansu sporządzonego na dzień 31 grudnia 2015 r. oraz rachunku zysków i strat za rok 2015 wykazującego zysk. Ponadto wspólnicy postanowili przeznaczyć część zysku na fundusz zapasowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy czynność przekazania zysku lub jego części na fundusz zapasowy podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, pozostawienie niewypłaconego zysku w spółce komandytowej celem zwiększenia funduszu zapasowego czy rezerwowego (bez zmiany wkładów) nie wywołuje skutków podatkowych.

Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu podlega zmiana umowy spółki, za którą w przypadku spółki osobowej uważa się „wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.”

W przypadku przekazania zysku (lub jego części) na fundusz zapasowy bez zwiększenia wkładów wspólników nie występuje żadna z czynności wymienionych w powołanym wyżej przepisie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Dlatego też czynność ta jako niewymieniona w ustawie – nie może być przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Przekazanie zysku na fundusz zapasowy stanowi de facto czynność pozostawienia zysku w spółce do jej dyspozycji natomiast nie stanowi to wniesienia lub pod...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »