Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Sprawy codzienne: spadki i darowizny, najem prywatny, nieruchomości, kupno-sprzedaż

16.01.2019

Przekazanie środków do majątku wspólnego a podatek od darowizny

Pytanie: Wnioskodawczyni wraz z mężem kupiła nieruchomość, która weszła w skład ich majątku wspólnego. Środki na zakup nieruchomości pochodziły w znacznej części z darowizny, którą otrzymał mąż Wnioskodawczyni od swojej matki. W akcie notarialnym kupna mieszkania znajduje się zapis mówiący o tym, że małżonek dokonuje nakładu otrzymanych środków pieniężnych od matki na rzecz majątku wspólnego. Czy Wnioskodawczyni powinna dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego, mimo iż nie było fizycznego przelewu środków finansowych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r., poz. 800, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 21 listopada 2018 r. (data wpływu – 21 listopada 2018 r.), uzupełnionym 24 listopada oraz 22 grudnia 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych przekazania przez męża środków pieniężnych do majątku wspólnego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych przekazania przez męża środków pieniężnych do majątku wspólnego. Wniosek uzupełniono 24 listopada 2018 r.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym w piśmie z 21 grudnia 2018 r. znak: 0111-KDIB4.4015.151.2018.1.MD wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 22 grudnia 2018 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni dokonała wraz ze współmałżonkiem zakupu nieruchomości, wchodzącej w skład ich majątku wspólnego. Środki na zakup nieruchomości pochodziły w znacznej części z darowizny, którą otrzymał mąż Wnioskodawczyni od swojej matki. Pozostała kwota przeznaczona na zakup nieruchomości pochodziła z kredytu udzielonego Wnioskodawczyni i jej mężowi przez bank oraz ze środków własnych małżonków. Do momentu sfinalizowania transakcji zakupu nieruchomości współmałżonek nie dokonał przelewu części środków pochodzących z darowizny od matki na rzecz Wnioskodawczyni, ze względu na fakt, iż ostatecznie zakupiona nieruchomość i tak wchodzi w skład majątku wspólnego. W akcie notarialnym kupna mieszkania znajduje się zapis mówiący o tym, że małżonek dokonuje nakładu otrzymanych środków pieniężnych od matki na rzecz majątku wspólnego.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni wskazała, że nie nabyła środków finansowych, które mąż otrzymał w drodze darowizny od matki; tj. środki te nie zostały Wnioskodawczyni przekazane na własność przez męża. Ponadto Wnioskodawczyni wskazała, iż przedmiotem wniosku jest zaistniały stan faktyczny.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w opisanej sytuacji Wnioskodawczyni powinna dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego, mimo iż nie było fizycznego przelewu środków finansowych?

Zdaniem Wnioskodawczyni, z informacji uzyskanej przez nią drogą telefoniczną od pracownika urzędu skarbowego wynika, że jeśli w akcie notarialnym znajdzie się odpowiedni zapis, to Wnioskodawczyni nie musi zgłaszać darowizny do urzędu skarbowego. Mimo że małżonek nie dokonał przelewu części środków z darowizny od matki na rzecz Wnioskodawczyni, w akcie notarialnym zakupu nieruchomości zawarto zapis „Jako obdarowany (małżonek) środkami pieniężnymi od matki (majątek osobisty) dokonuję ich nakładu z mojego majątku osobistego na rzecz majątku wspólnego”. Taki zapis w ocenie Wnioskodawczyni jest wystarczający by nie zgłaszała darowizny do urzędu skarbowego. W myśl przepisów ustawy obowiązek zgłoszenia darowizny nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego lub w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron – w tym przypadku jej współmałżonka.

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadkó...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »