Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

01.03.2017

Przekazanie firmowego budynku na najem prywatny a korekta VAT

Pytanie podatnika: Czy wycofanie przez Wnioskodawcę budynku ze składników majątkowych przedsiębiorstwa do majątku prywatnego będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT? Czy w związku z wycofaniem budynku z przedsiębiorstwa Wnioskodawca będzie zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2017 r., poz. 201) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2016 r. (data wpływu 7 grudnia 2016 r.), uzupełnionym w dniu 7 lutego 2017 r. (dopłata), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności wycofania budynku z ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa w celu wynajmu „prywatnego” oraz braku obowiązku dokonania korekty odliczonego podatku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony w dniu 7 lutego 2017 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności wycofania budynku z ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa w celu wynajmu „prywatnego” oraz braku obowiązku dokonania korekty odliczonego podatku.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pan zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od podatku od towarów i usług (dalej: podatnik VAT). W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, w szczególności w zakresie handlu, wpisaną do CEIDG (dalej: Przedsiębiorstwo) poniósł Pan nakłady na wybudowanie budynku (dalej: Budynek). Budynek został posadowiony na gruncie niestanowiącym Pana własności. W trakcie budowy Budynku był Pan zarejestrowanym podatnikiem VAT i dokonywał odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z jego wybudowaniem, w szczególności od materiałów budowlanych i usług budowlanych. Od momentu wybudowania Budynek jest wykorzystywany w prowadzonej przez Pana opodatkowanej podatkiem VAT działalności gospodarczej.

Budynek został zaliczony do środków trwałych Przedsiębiorstwa i podlega amortyzacji, jego wartość jest wyższa niż 15.000,00 zł.

Zamierza Pan przekształcić Przedsiębiorstwo w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka), która zostanie wpisana do rejestru przedsiębiorców KRS z momentem przekształcenia.

Przed przekształceniem, ze względu na skutki cywilnoprawne, zamierza Pan wycofać Budynek z działalności gospodarczej (wycofać z ewidencji środków trwałych). Po wycofaniu Budynku z Przedsiębiorstwa i przekształceniu Przedsiębiorstwa w Spółkę będzie Pan świadczył usługę najmu Budynku na rzecz Spółki. Najem Budynku będzie tzw. najmem prywatnym na cele niemieszkalne.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  • Czy wycofanie przez Pana Budynku ze składników majątkowych Przedsiębiorstwa do majątku prywatnego będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT ?
  • Czy w związku z wycofaniem Budynku z Przedsiębiorstwa będzie Pan zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego?

Zdaniem Wnioskodawcy, wycofanie Budynku z Przedsiębiorstwa nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie będzie to bowiem odpłatna dostawy towarów, jak również odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 5 ustawy o VAT. Wycofanie Budynku z Przedsiębiorstwa nie będzie stanowiło także przekazania na cele osobiste podatnika w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, ponieważ Budynek po wycofaniu z Przedsiębiorstwa nadal będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych VAT - najem.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natom...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »