Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

18.10.2012

Przekazanie budynku na cele osobiste a obowiązek korekty VAT

Pytanie podatnika: Wnioskodawca, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w latach 1996-1999 poniósł wydatki na budowę budynku usługowo-handlowo-mieszkalnego. Podatek od towarów i usług od poniesionych wydatków został odliczony. Budynek przeznaczono na wynajem. W sierpniu 2008 r. Wnioskodawca poniósł wydatki na jego modernizację. Podatek naliczony od tych wydatków został odliczony. W bieżącym roku Wnioskodawca zamierza wycofać budynek z działalności i przeznaczyć na własne potrzeby. Czy przekazanie ww. budynku będzie podlegało opodatkowaniu VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2012 r. (data wpływu 11 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności przekazania budynku na cele osobiste oraz obowiązku dokonania korekty odliczonego uprzednio podatku naliczonego związanego z jego budową i modernizacją - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności przekazania budynku na cele osobiste oraz obowiązku dokonania korekty odliczonego uprzednio podatku naliczonego związanego z jego budową.

W przedmiotowym wniosku przedstawione zostało następujące zdarzenie przyszłe:

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu opałem oraz punkt skupu surowców wtórnych. W okresie od marca 1996 r. do czerwca 1999 r., w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, poniósł Pan wydatki na budowę budynku usługowo-handlowo-mieszkalnego. Podatek od towarów i usług od poniesionych wydatków został odliczony w latach 1996-1999. W związku z brakiem możliwości wykorzystania budynku w prowadzonej działalności gospodarczej przeznaczył Pan go na wynajem. Budynek składał się z części usługowo-handlowej i części mieszkalnej. Po raz pierwszy część mieszkalna została wynajęta dnia 10 sierpnia 2000 r., natomiast część usługowo-handlowa dnia 1 września 1998 r. Wartość początkowa budynku wyniosła 107.821,68 zł. Do ewidencji środków trwałych budynek wprowadzono dnia 1 czerwca 2006 r. W sierpniu 2008 r. poniósł Pan wydatki na jego modernizację w kwocie 6.158,25. Podatek naliczony od tych wydatków został odliczony. W bieżącym roku zamierza Pan wycofać budynek z działalności gospodarczej i przeznaczyć na własne potrzeby.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy przekazanie ww. budynku będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
2. Czy, w przypadku zwolnienia od podatku od towarów i usług (art. 43 ust. 1 pkt 10), wystąpi konieczność dokonania korekty podatku naliczonego (art. 91)?

Zdaniem Wnioskodawcy, przekazanie budynku na cele osobiste będzie korzystało ze zwolnienia od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Po powołaniu treści art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 2 pkt 1, art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz art. 2 pkt 14 ww. ustawy stwierdził Pan, że do pierwszego zasiedlenia części mieszkalnej budynku doszło dnia 10 sierpnia 2000 r., a części handlowo-usługowej dnia 1 września 1998 r. Podniósł, iż bez wpływu na datę pierwszego zasiedlenia pozostaje data modernizacji budynku, ponieważ jej wartość nie przekracza 30% wartości początkowej budynku.

Zdaniem Pana, nie będzie zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ odliczenia podatku naliczonego od wydatków na budowę dokonał w okresie od marca 1996 r. do czerwca 1999 r., kiedy nie obowiązywała ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. Natomiast w stosunku do wydatków na jego modernizację poniesionych w sierpniu 2008 r. nie wystąpi obowiązek korekty, ponieważ ich wartość wyniosła 6.158,25 i upłynął już okres, w którym dokonuje się korekty.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z treści art. 7 ust. 1 powołanej ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do treści ust. 2 tego artykułu, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowni...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »