Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

27.04.2017

Prowizja od kredytu a koszty uzyskania przychodu

Pytanie podatnika: Jak ująć koszt prowizji w kosztach uzyskania przychodu? Czy Spółka może zaliczyć koszt prowizji w całej kwocie w koszty m-ca stycznia 2017 r.?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.) w zw. z art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r., poz. 1948, ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 17 lutego 2017 r. (data wpływu 24 lutego 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia kosztu prowizji do kosztów uzyskania przychodów – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lutego 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia kosztu prowizji do kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka działa od 2013 r. Przedmiotem jej działalności jest świadczenie usług medycznych w ramach kontraktu z NFZ oraz komercyjnych.

Budynek Przychodni Spółka dzierżawiła od Gminy.
W 2014 r. rozpoczęła się modernizacja, termomodernizacja i rozbudowa budynku przychodni. Inwestycja ta została podzielona na dwa etapy :

  • pierwszy – to termomodernizacja istniejącego budynku – ten etap sfinansowała Spółka. Na termomodernizację Spółka otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych;
  • drugi – to dalsza modernizacja istniejącego budynku oraz rozbudowa o łącznik i nowe skrzydło – ten etap sfinansowała Gmina.

Wydatki na pierwszy etap, Spółka zakwalifikowała jako Inwestycję w obcy środek trwały –środki trwałe w budowie.

W miesiącu styczniu br. Spółka zaciągnęła kredyt inwestycyjny i zakupiła od Gminy budynek Przychodni za kwotę zgodnie z wyceną, pomniejszoną o poniesione nakłady na pierwszy etap budowy. Bank naliczył prowizję od udzielenia kredytu w wysokości 1,2% kwoty kredytu, którą Spółka zapłaciła w całości w dniu otrzymania kredytu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

Jak ująć koszt prowizji w kosztach uzyskania przychodu? Czy Spółka może zaliczyć koszt prowizji w całej kwocie w koszty m-ca stycznia 2017 r.?

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka powinna zaliczyć prowizję od kredytu w koszty uzyskania przychodu m-ca, w którym została zapłacona w całości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art. 15 i art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm., dalej: „updop”).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

W myśl tego przepisu, wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami (poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie, zwiększenie, zachowanie lub zabezpieczenie tego przychodu).

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony prz...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »