Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Sprawy codzienne: spadki i darowizny, najem prywatny, nieruchomości, kupno-sprzedaż

27.07.2018

Prawo podatkowe jest skomplikowane - i tak musi być?

Skomplikowanie systemu podatkowego to cecha każdego systemu prawa podatkowego, a związana jest z koniecznością reagowania na zmieniające się dynamicznie warunki życia społecznego i gospodarczego - poinformował zastępca szefa KAS w odpowiedzi na interpelację poselską.

Interpelacja nr 18377 do ministra finansów w sprawie czasu oczekiwania na opinię podatkową oraz niejasności w interpretacji prawnej

Do mojego biura poselskiego zgłosił się obywatel, który ma problem z uzyskaniem jednoznacznej interpretacji prawnej w sprawie naliczenia podatku dochodowego. Na podstawie art. 192 Regulaminu Sejmu RP składam interpelację do Pana Ministra z prośbą o stosowne wyjaśnienie.

Obywatel przedstawił następującą sytuację: „Babcia darowała mojej matce mieszkanie (wiosna 2016). Matka sprzedała mieszkanie (wiosna 2017). Matka kupiła działkę i rozpoczęła budowę domu. Mieszka w swoim prywatnym (nie będącym przedmiotem darowizny), które zamierza sprzedać celem dokończenia budowy. W kwietniu 2017 roku matka rozliczyła się z US, z uwagi na to, że wydała na cele mieszkaniowe więcej niż miała ze sprzedaży działki, nie płaciła podatku dochodowego. Jesień 2017 r. - ślub dziecka i zmiana planów, nowo budujący się dom ma być przeznaczony dla dziecka”.

W związku z powyższym bardzo proszę o ustosunkowanie się do pytań:

- Czy warunki zwolnienia z podatku dochodowego zostały spełnione i można nieruchomość darować dziecku (mimo że nie minęło 5 lat, a własne cele mieszkaniowe się zmieniły, ale już po fakcie i rozliczeniu z US)?

Wiele zastrzeżeń, które często są zgłaszane przez obywateli, dotyczy długiego czasu oczekiwania (3 miesiące) na wydawanie opinii podatkowych. Mimo że pracownicy US, biuro informacji podatkowej wydają ustne opinie (bardzo często różniące się między sobą) w danej sprawie, zastrzegając, że obywatel nie ma prawa się na nie powoływać.

- Czy uważa Pan, że tak długi czas oczekiwania na opinię podatkową wpływa pozytywnie na poprawność działań podatników?

- Dlaczego pracownicy udzielają ustnych wyjaśnień, a jednocześnie zastrzegają, że nie są one wiążące?

- Skoro system podatkowy jest tak bardzo skomplikowany, że sami pracownicy US mają problem z interpretacją, jak ma radzić sobie obywatel?

- Czy Pana zdaniem należy upraszczać system podatkowy w Polsce? Jakie działania przewiduje ministerstwo w tym zakresie w najbliższym czasie?

Uprzejmie proszę o ustosunkowanie się do poruszonej problematyki oraz odpowiedź na zapytania.

Zgłaszający: Paweł Szramka

Data wpływu: 30-12-2017

Szanowny Panie Marszałku,

w odpowiedzi na interpelację nr 18377 z dnia 12 stycznia 2018 r. Posła na Sejm RP Pana Pawła Szramki w sprawie czasu oczekiwania na opinię podatkową oraz niejasności w interpretacji prawnej, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

Odpowiadając na pytanie pierwsze dotyczące warunków zwolnienia z opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości, pragnę wyjaśnić, że zasady opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości określają przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą PIT”.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT, źródłem przychodu jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Oznacza to, że sprzedaż nieruchomości po upływie pięcioletniego okresu, o którym mowa w tym przepisie, nie skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego.

Jednak w przypadku, gdy sprzedaż nieruchomości ma miejsce przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości, podatnik może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego, tzw. „ulgi mieszkaniowej”, po spełnieniu ustawowo określonych warunków. Warunki do skorzystania z tej ulgi określone są w art. 21 ust. 1 pkt 131 i ust. 25–30 ustawy PIT.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT, wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe. Wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe wymienione są w art. 21 ust. 25 ustawy PIT.

Zatem prawo do skorzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej przysługuje, jeżeli przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości wydatkowany jest na własne cele mieszkaniowe, enumeratywnie wymienione w ustawie PIT, w terminie od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie 2 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie tej nieruchomości. Wówczas dochód jest wolny od podatku dochodowego – w wysokości obliczonej zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT.

W związku z powyższym, w sytuacji gdy przychód uzyskany z odpłatnego zbycia w całości zostanie wydatkowany na własne cele mieszkaniowe, dochód z tego tytułu w całości będzie wolny od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc się natomiast do pytania Pana Posła dotyczącego długiego czasu oczekiwania na opinię podatkową, pragnę uprzejmie wyjaśnić.

Szczegółowe zasady i tryb udzielania interpretacji określone zostały w rozdziale 1a Działu II ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn.zm.). Zgodnie z art. 14b ustawy Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »