Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

15.01.2014

Prawo do zwrotu VAT za materiały budowlane w spadku

Pytanie podatnika: W czerwcu 2010 r. zginęli rodzice Wnioskodawczyni. Jest ona jedyną prawną spadkobierczynią i właścicielem majątku po rodzicach (w tym domu). Rodzice Wnioskodawczyni ponieśli wydatki na budowę domu i z tego tytułu złożyli jeden wniosek o zwrot VAT. Po rodzicach pozostały faktury, w związku z czym Wnioskodawczyni chce skorzystać z możliwości zwrotu części VAT od materiałów budowlanych. Czy Wnioskodawczyni może skorzystać z możliwości zwrotu części VAT od materiałów budowlanych zakupionych przez rodziców?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 25 lipca 2013 r. (data wpływu 5 sierpnia 2013 r.), uzupełnionym pismem z 22 października 2013 r. (data wpływu 28 października 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie zwrotu wydatków związanych z budową budynku mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z 22 października 2013 r. (data wpływu 28 października 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 7 czerwca 2010 r. zginęli rodzice Wnioskodawczyni. Jest ona jedyną prawną spadkobierczynią i właścicielem majątku po rodzicach (w tym domu). Rodzice Wnioskodawczyni ponieśli wydatki na budowę domu i z tego tytułu złożyli jeden wniosek o zwrot VAT. Po rodzicach pozostały faktury, w związku z czym Wnioskodawczyni chce skorzystać z możliwości zwrotu części VAT od materiałów budowlanych zakupionych przez rodziców. Wydatki poniesione przez rodziców dotyczą: remontu i adaptacji poddasza i garderoby, wykończenia łazienek, kuchni, pokoi tj. położenia podłóg, malowania ścian, montażu pieca kominkowego i grzewczego. Ponadto zakończenie inwestycji wymaga nakładów na wykończenie schodów wejściowych, wylewki podłogowe we wszystkich pomieszczeniach piwnicznych, wjazd do garaży, przyłącza wody miejskiej, oraz doprowadzenie gazu i podłączenie co.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w sytuacji przedstawionej we wniosku Wnioskodawczyni może skorzystać z możliwości zwrotu części VAT od materiałów budowlanych zakupionych przez rodziców?

Zdaniem Wnioskodawczyni, jako spadkobierczyni majątku po rodzicach ma prawo do wykorzystania faktur otrzymanych w spadku oraz skorzystania z możliwości zwrotu części VAT od materiałów budowlanych zakupionych przez rodziców.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (t.j. Dz. U. Nr 177 poz. 1468 ze zm.) osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesio...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »