Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

22.04.2014

Prawo do wystawienia faktury korygującej fakturę objętą okresem przedawnienia

Pytanie podatnika: Czy w związku z koniecznością zwrotu zaliczek Wnioskodawca może wystawić fakturę korygującą dokumentującą zwrot zaliczek mimo, że od wpłacenia zaliczek oraz ich udokumentowania fakturami VAT i ujęcia w deklaracje VAT upłynęło już 5 lat?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki - przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2013 r. (data wpływu 27 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawienia faktury korygującej do faktury pierwotnej, w stosunku do której od momentu wystawienia upłynęło 5 lat - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie możliwości wystawienia faktury korygującej do faktury pierwotnej, w stosunku do której od momentu wystawienia upłynęło 5 lat.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka Sp. k. prowadząca działalność w zakresie zakupu terenów pod budowę obiektów handlowych i ich budowy, a następnie przenoszenia własności gotowych obiektów na inne podmioty, w latach 2005-2007 otrzymała od Spółki prowadzącej sieć obiektów handlowych (marketów) zaliczki na poczet zakupu nieruchomości. W związku z możliwością zaniechania projektu/inwestycji obecnie lub w niedługim czasie wpłacone zaliczki będą podlegały zwrotowi w formie przelewu na konto bankowe lub w formie potrącenia wzajemnych należności. W podpisanych aktach notarialnych istnieje zapis, że zaliczki te będą podlegały zwrotowi w kwocie brutto.

Na udzielone zaliczki Spółka Sp. k. wystawiła faktury VAT ze stawką podatku 22% i wykazała podatek należny w deklaracjach VAT. Natomiast Spółka prowadząca sieć marketów ujęła podatek z faktur VAT na zaliczki w swoich księgach jako podatek naliczony i odliczyła go w rozliczeniu podatkowym.

W roku 2013 r. Strony zawarły aneksy do umów zawartych w latach 2005 - 2007, w których przedłużyły termin zwrotu zaliczek do końca 2014 roku.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w związku z koniecznością zwrotu zaliczek Spółka X. Sp. k. może wystawić fakturę korygującą dokumentującą zwrot zaliczek mimo, że od wpłacenia zaliczek oraz ich udokumentowania fakturami VAT i ujęcia w deklaracje VAT upłynęło już 5 lat?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Spółka może wystawić korekty faktur VAT wystawionych w latach 2005-2007.

Zgodnie z art. 99 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 z późn. zm.) zobowiązanie podatkowe, kwotę zwrotu różnicy podatku, kwotę zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1, przyjmuje się w kwocie wynikającej z deklaracji podatkowej, chyba że naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określi je w innej wysokości.

W myśl art. 112 ustawy o VAT, podatnicy są zobowiązani przechowywać ewidencje prowadzone dla celów rozliczania podatku oraz wszelkie dokumenty, w szczególności faktury, związane z tym rozliczeniem do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Z kolei z art. 106j ustawy o VAT, dodanego przez art. 1 pkt 50 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 roku (Dz. U. z 2013 r. poz. 35) zmieniającej ustawę o VAT z dniem 1 stycznia 2014 roku, wynika kiedy podatnik ma prawo do wystawienia faktury korygującej. Natomiast konsekwencją wystawienia faktury korygującej jest dokonanie zmiany rozliczenia podatku należnego.

Istotą faktur korygujących VAT jest korekta faktur pierwotnych. Konsekwencją wystawienia faktury korygującej jest dokonanie zmiany rozliczenia podatku należnego.

Żaden z przepisów ustawy o podatku VAT ani rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy nie zawiera terminów, w jakich podatnik może wystawić faktury korygujące.

W związku z powyższym spełnione są wszystkie przesłanki do wystawienia faktur korygujących dlatego Wnioskodawca uważa, że może on wystawić fakturę korygującą dokumentującą zwrot zaliczek mimo, że od wpłacenia za...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »