Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa

28.10.2019

Prawo do ryczałtu przy umowie o pracę

Pytanie: Czy podejmując zatrudnienie na umowę o pracę z firmą, z którą nigdy wcześniej Wnioskodawca nie współpracował i kontynuując jednocześnie działalność gospodarczą w formie ryczałtu i wystawiając innej firmie fakturę za te same usługi, która nigdy wcześniej nie była Jego pracodawcą traci On możliwość rozliczania się w formie ryczałtu i czy jest zobligowany do rozliczania się na zasadach ogólnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2019 r. (data wpływu 27 sierpnia 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2019 r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca od dnia od 7 lipca 2017 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu.

W przyszłości ma możliwość podpisania korzystnej lecz krótkiej umowy o pracę, której przedmiotem będzie wykonywanie tych samych usług, które wykonuje aktualnie w działalności gospodarczej, jednocześnie nie rezygnując z niej. Nadmienia, że od dnia 7 lipca 2017 r. nie był zatrudniony na umowę o pracę w żadnej firmie, a przychody otrzymuje tylko z działalności gospodarczej. Nigdy wcześniej nie miał podpisanej umowy o pracę z firmą, z którą mógłby mieć umowę w przyszłości. Natomiast fakturę z działalności gospodarczej wystawia na zupełnie innego podatnika, który też nigdy wcześniej nie był Jego pracodawcą. Reasumując wystawia fakturę firmie A, natomiast jednocześnie chciałby mieć umowę o pracę z firmą B wykonując dla obu tych firm te same usługi. Z żadną z tych firm nie podpisywał nigdy wcześniej umowy o pracę.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy podejmując zatrudnienie na umowę o pracę z firmą, z którą nigdy wcześniej Wnioskodawca nie współpracował i kontynuując jednocześnie działalność gospodarczą w formie ryczałtu i wystawiając innej firmie fakturę za te same usługi, która nigdy wcześniej nie była Jego pracodawcą traci On możliwość rozliczania się w formie ryczałtu i czy jest zobligowany do rozliczania się na zasadach ogólnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, w zaistniałej sytuacji nie traci prawa do rozliczania się z działalności gospodarczej w formie ryczałtu. Nie wykonuje usług na rzecz byłego ani obecnego pracodawcy z tytułu umowy o pracę, ani z tytułu działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2019 r., poz. 43, ze zm.), ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpo...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »