Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

10.03.2015

Prawo do odliczenia VAT z tytułu naprawy samochodu

Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca ma możliwość odliczyć podatek VAT z tytułu naprawy pojazdu zakupionego w kwocie bez podatku VAT, czy takiej możliwości nie ma?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 3 listopada 2014 r. (data wpływu 5 listopada 2014 r.) uzupełnione pismem z dnia 5 stycznia 2015 r. (data wpływu 12 stycznia 2015 r.) na wezwanie Organu z dnia 22 grudnia 2014 r. (skutecznie doręczone 31 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu naprawy pojazdu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 listopada 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu naprawy pojazdu. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 5 stycznia 2015 r. (data wpływu 12 stycznia 2015 r.) na wezwanie Organu z dnia 22 grudnia 2014 r. (skutecznie doręczone 31 grudnia 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 2 stycznia 2012 r. nabyłem (umowa kupna - sprzedaży w zaleczeniu), jako prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą J. samochód od osoby fizycznej w kwocie 80 000 zł - bez VAT (gdyż zakupu dokonałem od osoby fizycznej). W 2014 r. samochód ten uczestniczył w kolizji z winy innego uczestnika ruchu. Samochód został naprawiony, nastąpiło rozliczenie bezgotówkowe tzn. zakład otrzymał pieniądze za naprawę w kwocie netto z Towarzystwa Ubezpieczeniowego natomiast Ubezpieczyciel uzależnił wypłatę kwoty podatku VAT wynikającego z faktury wystawionej przez C. sp. z o.o. dokonującej naprawę, od wydania zaświadczenia z Urzędu Skarbowego, iż właściciel pojazdu nie ma możliwości odliczenia podatku VAT z tytułu naprawy pojazdu. W ślad za tym C. wystąpił z wezwaniem do zapłaty (w załączeniu).

Urząd Skarbowy do którego Właściciel wystąpił o wydanie zaświadczenia (pismo w załączeniu) odmówił wydania takiego zaświadczenia (pismo z U.S. w załączeniu) jednocześnie w swoim postanowieniu poinformował Wnioskodawcę, że organem właściwym do wydawania pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego jest Minister właściwy do spraw finansów publicznych. W rozmowie telefonicznej poinformowano Zainteresowanego, że wniosek należy złożyć do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie - Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku.

W uzupełnieniu do wniosku, Wnioskodawca wskazał, że jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Faktura za naprawę samochodu została wystawiona na J. Samochód jest wykorzystywany przeze Wnioskodawcę do prowadzonej działalności gospodarczej, jak również Wnioskodawca użytkuje do celów prywatnych. Wnioskodawca nie wprowadził ani regulaminów, ani zarządzeń określających sposób korzystania z pojazdu. Samochód po godzinach pracy jest parkowany w miejscu zamieszkania Wnioskodawcy, a więc w miejscu prowadzonej działalności gospodarczej. Prowadząc działalność gospodarczą zarejestrowaną pod adresem zamieszkania zdarza się, że Wnioskodawca pracuje w domu, a także w siedzibie Zleceniodawcy jak również na budowie. Wnioskodawca nie dojeżdża więc do pracy, a używa samochodu do przemieszczania się pomiędzy różnymi miejscami świadczonej przez niego usługi. Zdarza się również korzystać z samochodu prywatnie po pracy. Zainteresowany nie zatrudnia pracowników.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ma możliwość odliczyć podatek VAT z tytułu naprawy pojazdu zakupionego w kwocie bez podatku VAT, czy takiej możliwości nie ma?

Stanowisko Wnioskodawcy sprecyzowane w piśmie z dnia 5 stycznia 2015 r.

W zaistniałej sytuacji, opisanej we wniosku Wnioskodawca uważa, że w związku z użytkowaniem pojazdu, do celów służbowych i prywatnych - nie ma prawa rozliczania całego podatku VAT od kosztów związanych z eksploatacją i również naprawą tegoż samochodu. Zainteresowany może jedynie rozliczyć 50% podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy. W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czy...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »