Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

25.07.2014

Prawo do odliczenia VAT z faktury za rozbiórkę budynków

Pytanie podatnika: Wnioskodawca nabył nieruchomość zabudowaną (działkę wraz z budynkami) na cele działalności gospodarczej. Ww. nieruchomość Wnioskodawca wprowadził do ewidencji środków trwałych. Po kilku latach Wnioskodawca wycofał ww. nieruchomość z działalności i zlecił rozbiórkę budynków. Na całym placu zorganizował parking i rozpoczął świadczenie usług parkingowych jako osoba fizyczna, prowadząc inną działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT. Czy Wnioskodawca ma prawo odliczyć podatek VAT z faktury za rozbiórkę budynków?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 14 lutego 2014 r. (data wpływu 24 lutego 2014 r.), uzupełnionym pismem z 14 maja 2014 r. (data wpływu 19 maja 2014 r.) oraz pismem z 27 maja 2014 r. (data wpływu 30 maja 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 14 maja 2014 r. (data wpływu 19 maja 2014 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 5 maja 2014 r. znak: IBPP2/443-181/14/IK oraz pismem z 27 maja 2014 r. (data wpływu 30 maja 2014 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

W 2008 roku Wnioskodawca nabył nieruchomość zabudowaną (działkę wraz z budynkami) na cele działalności gospodarczej. Ww. nieruchomość Wnioskodawca wprowadził do ewidencji środków trwałych.

W 2012 roku Wnioskodawca wycofał ww. nieruchomość z działalności gospodarczej. W tym samym roku zlecił firmie rozbiórkę budynków. W roku 2012 na całym placu zorganizował parking i rozpoczął świadczenie usług parkingowych jako osoba fizyczna, prowadząc inną działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT. Od usług parkingowych Wnioskodawca również odprowadza podatek VAT.

W uzupełnieniu do wniosku wskazano, że:

A.

Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.

B.

Wnioskodawca nabył nieruchomość zabudowaną w celu wybudowania na tej działce budynków, w części których zamierzał prowadzić własną działalność gospodarczą oraz pozostałą część przeznaczyć pod wynajem w ramach działalności gospodarczej. Wybudowanie na działce nowych budynków wiązało się z koniecznością wyburzenia starej zabudowy. Przed rozbiórką starej zabudowy, w części budynku Wnioskodawca zorganizował swój własny magazyn w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, natomiast część budynku była wynajmowana innemu podmiotowi gospodarczemu, który również prowadził działalność gospodarczą i czynność wynajmu była opodatkowana podatkiem VAT przez Wnioskodawcę.

C.

W związku z rozbiórką budynków, został zlikwidowany magazyn oraz została wypowiedziana umowa najmu części budynku. Po wyburzeniu budynków i uporządkowaniu nieruchomości gruntowej (placu), zorganizowany został parking, na którym świadczone są usługi parkingowe opodatkowane podatkiem VAT.

Ponadto wskazano, że budynek lub budynki, które Wnioskodawca zamierzał i zamierza wybudować na przedmiotowej działce po rozebraniu starych zabudowań, będą służyć działalności opodatkowanej podatkiem VAT. Jednocześnie, Wnioskodawca planuje jedną kondygnację w czterokondygnacyjnym budynku przeznaczyć na własne mieszkanie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ma prawo odliczyć podatek VAT z faktury za rozbiórkę budynków?

Stanowisko Wnioskodawcy:

W świetle przepisów ustawy o VAT art. 86 w zakresie, w ja...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »