Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

07.07.2016

Pracodawcy nie mogą wymagać od pracowników podpisywania weksli

Interpelacja nr 3991 do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie stosowania weksli w stosunkach pracowniczych

Szanowna Pani Minister!

Zgłosiła się do mnie na dyżur poselski osoba, która poinformowała o tym, że pracodawca uzależnił podpisanie z nią umowy o pracę od wystawienia przez nią weksla. Wydaje się, że zabezpieczanie wekslem przyszłych roszczeń pracodawcy powstałych ze stosunku pracy jest obchodzeniem przepisów Kodeksu pracy o karach pieniężnych i odpowiedzialności materialnej pracowników.

W związku z powyższym, pragnę zadać Pani Minister następujące pytania:

  • Czy Ministerstwu znane są przypadki stosowania weksli w stosunkach pracowniczych?
  • Czy Ministerstwo rozważa zmianę Kodeksu pracy w ten sposób, aby stosowanie weksli w stosunkach pracowniczych stało się wykroczeniem przeciwko prawom pracownika?

A ponadto pragnę zadać Pani Minister pytanie, kiedy zostanie opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 09 marca 2016 r.?

Poseł Krzysztof Brejza

7 czerwca 2016 r.

Odpowiedź na interpelację nr 3991 w sprawie stosowania weksli w stosunkach pracowniczych

Zgodnie z art. 300 Kodeksu pracy, w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.

Przeciwko stosowaniu weksli w stosunkach pracy przemawia więc przede wszystkim to, że w Kodeksie pracy zostały wyraźnie uregulowane zasady odpowiedzialności pracownika wobec pracodawcy z tytułu: szkody wyrządzonej w jego mieniu wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych (art. 114 - 127 k.p.), nieuzasadnionego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z powołaniem się na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy względem pracownika (art. 55 § 1.1 k.p.), umowy o zakazie konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy (art. 101.1 k.p.), zwrotu kosztów dodatkowych świadczeń poniesionych przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika (art. 103.5 k.p...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »