Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

24.07.2012

Pożyczka jako import usług a opodatkowanie VAT

Pytanie podatnika: Czy udzielenie z własnych środków pożyczki pieniężnej przez podmiot z siedzibą w USA, niemający miejsca zarządzania, siedziby ani nieprowadzącego działalności gospodarczej na terytorium RP, podmiotowi powiązanemu mającemu siedzibę w Polsce, prowadzącemu działalność gospodarczą na terytorium RP, stanowi import usług? Jak rozliczyć tę pożyczkę dla celów VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2012 r. według daty nadania (data wpływu 30 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania udzielonej Wnioskodawcy pożyczki za import usług oraz zwolnienia od podatku VAT tej pożyczki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania udzielonej Wnioskodawcy pożyczki za import usług oraz zwolnienia od podatku VAT tej pożyczki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (Pożyczkobiorca) ma siedzibę i prowadzi działalność gospodarczą na terytorium kraju, jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. W celu sfinansowania swej działalności w dniu 2 maja 2011 r. na podstawie aneksu z dnia 2 maja 2011 r. do umowy pożyczki z dnia 30 listopada 2010 r. zaciągnął dodatkową oprocentowaną pożyczkę od Spółki mającej siedzibę w USA. Pożyczkodawca nie jest wspólnikiem Wnioskodawcy, jest podmiotem powiązanym, nie jest bankiem, nie ma miejsca zarządzania, siedziby ani nie prowadzi działalności gospodarczej na terytorium RP.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy udzielenie w dniu 2 maja 2011 r. z własnych środków pożyczki pieniężnej przez podmiot z siedzibą w USA, niemający miejsca zarządzania, siedziby ani nieprowadzącego działalności gospodarczej na terytorium RP – podmiotowi powiązanemu mającemu siedzibę w Polsce, prowadzącemu działalność gospodarczą na terytorium RP, zarejestrowanemu jako podatnik czynny, stanowi import usług w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (t. j. z 2011 r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054) podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju i rozliczeniu przez usługobiorcę, zwolnioną jednocześnie od podatku od towarów i usług jako usługę udzielania pożyczek pieniężnych na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (t. j. z 2011 r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054)...
Zdaniem Wnioskodawcy, udzielenie pożyczki pieniężnej na terytorium RP w dniu 2 maja 2011 r. z własnych środków przez Pożyczkodawcę nie będącego bankiem, mającego siedzibę w USA, nieprowadzącego działalności gospodarczej na terytorium RP, na rzecz Pożyczkobiorcy powiązanemu z Pożyczkodawcą mającemu siedzibą w Polsce i prowadzącemu działalność gospodarczą na terytorium RP, zarejestrowanemu jako podatnik VAT czynny stanowi import usług podlegający opodatkowaniu w zakresie podatku od towarów i usług na terenie kraju i rozliczeniu przez Pożyczkobiorcę oraz stanowi usługę udzielania pożyczek pieniężnych zwolnioną od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
W ocenie Wnioskodawcy zaciągnięcie pożyczki pieniężnej w dniu 2 maja 2011 r. od podmiotu z siedzibą w USA, nie mającego siedziby w RP ani nieprowadzącego na terytorium RP działalności gospodarczej stanowi co do zasady import usług podlegający opodatkowaniu na terytorium kraju (art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.). Pożyczkobiorca jako usługobiorca jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu udzielenia pożyczki pieniężnej zobowiązanym do jego rozliczenia, miejscem świadczenia usługi w przypadku świadczenia usługi na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnika będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (art. 17 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 2 pkt 9 i art. 28b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.).
Usługa ta jednak jest zwolniona od podatku od towarów i usług, co Wnioskodawca wskazał wyżej. W świetle art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w przypadku wskazanej usługi udzielania pożyczki pieniężnej, podstawę opodatkowania (obrotem) stanowi kwota należna z tytułu sprzedaży, to jest w omawianym przypadku wyłącznie kwota należnych odsetek (kwota pożyczki nie stanowi bowiem wynagrodzenia Pożyczkodawcy i nie stanowi obrotu). W okresie rozliczeniowym, w którym Spółka zapłaci odsetki na rzecz Pożyczkodawcy powinna je wykazać w deklaracji podatkowej.

W świetle obowiązującego stanu p...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »