Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

11.03.2016

Pogorszenie wzroku pracownika a zwolnienie z PIT zwrotu kosztów zakupu szkieł

Pytanie podatnika: Czy poniesiony przez pracodawcę koszt dodatkowego badania okulistycznego oraz koszt zakupu szkieł korekcyjnych udokumentowany zaświadczeniem lekarskim o konieczności ich wymiany stanowi dla pracownika przychód, od którego należy naliczyć i odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2015 r. (data wpływu 23 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Na podstawie rozporządzenia MPiPS z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, w Spółdzielni obowiązuje wewnętrzne Zarządzenie nr, zgodnie z którym pracownik może ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych na zakup okularów korygujących wzrok po spełnieniu łącznie niżej wymienionych warunków:

  • użytkuje w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy (minimum 4 godziny dziennie),
  • jest ujęty w wykazie pracowników obsługujących monitory ekranowe,
  • okaże wyniki badań okulistycznych, przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej stwierdzające potrzebę stosowania okularów korygujących wzrok.

Zgodnie z § 10 pkt 3 powyższego zarządzenia uprawnienia do wymiany szkieł (niezależnie od daty przydziału okularów) przysługują również pracownikowi w przypadku, gdy lekarz zakładowy na podstawie dodatkowego badania profilaktycznego stwierdzi zasadność ponownej korekcji wzroku. Zgodę na dodatkowe badania profilaktyczne przed upływem wyznaczonego przez lekarza terminu kolejnych badań profilaktycznych wyraża pracodawca na wniosek pracownika.

Wnioskodawca zapewnia pracownikom okulary lub szkła korekcyjne o wartości określonej w załączniku do Zarządzenia nr.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy wobec powyższego, poniesiony przez pracodawcę koszt dodatkowego badania okulistycznego oraz koszt zakupu szkieł korekcyjnych udokumentowany zaświadczeniem lekarskim o konieczności ich wymiany stanowi dla pracownika przychód, od którego należy naliczyć i odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, pracodawca zobowiązany jest w myśl § 8 ust. 2 rozporządzenia MPiPS do zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Pracodawca zgodnie z art. 207 § 1 Kodeksu pracy, ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Zgłoszenie przez pracownika pogorszenia wzroku należy traktować jako zmianę stanu zdrowia, a tym samym brak możliwości wykonywania przez pracownika dotychczasowej pracy.

W myśl art. 207 § 21 Kodeksu pracy wszelkie koszty związane z bezpieczeństwem i higieną pracy ponosi pracodawca i w żaden sposób nie mogą obciążać pracowników.

W takiej sytuacji koszt dodatkowego badania zrefundowany przez pracodawcę oraz koszt zakupu szkieł korygujących sfinansowany do wysokości określonej zarządzeniem wewnętrznym stanowi przychód pracownika wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o pdof.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób f...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »