Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

27.09.2013

Podróże służbowe: Posiłek na spotkaniu z klientem a przychód pracownika

Pytanie podatnika: Czy poczęstunek (posiłek) spożyty na spotkaniu z kontrahentem będzie przychodem podatkowym pracownika? Jeżeli tak to jak określić jego wartość?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2013 r. (data wpływu 12 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów oraz dotyczącej diety z tytułu podróży służbowych.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe:

„A” Sp. z o.o. (zwana dalej: „Spółka”) jest firmą handlową zatrudniającą pracowników na stanowiskach, które wymagają częstych podroży jak np. przedstawiciele handlowi, szefowie produktów, członkowie zarządu. Spółka nie posiada dodatkowych zapisów w regulaminie pracy i wynagradzania dotyczących pokrywania kosztów podróży w związku z powyższym opiera się na Rozporządzeniu MPiPS z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z dnia 5 lutego 2013 r.).

Stan przyszły:

Pracownik Spółki w uzgodnieniu z przełożonym zaprosi klienta (kontrahenta) do restauracji lub innego lokalu gastronomicznego na poczęstunek. Czasami jest to konieczność bo nie ma innej możliwości (miejsca) zorganizowania spotkania. Rachunek (faktura) za poczęstunek zapłacony zostanie kartą bankową Spółki, a faktura zostanie wystawiona na Spółkę jako nabywcę usługi - czyli koszty ponosi pracodawca. Jeżeli spotkanie z kontrahentem odbędzie się w czasie podróży służbowej to zdarzy się, że pracownik korzystać będzie z noclegu i spożyje też np. kolację, co zostanie udokumentowane wystawioną na Spółkę fakturą za usługę noclegową lub z wyszczególnioną usługą za nocleg i usługę gastronomiczną (kolacja).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy dla celów ustalenia przychodu wolnego od podatku pracownikowi znajdującemu się w podróży służbowej w rozumieniu przepisów podatkowych należy umniejszać należną mu dietę w związku z tym, że spożył posiłek na spotkaniu z klientem? Jeżeli tak, to jak określić jego wartość?
  2. Czy poczęstunek (posiłek) spożyty na spotkaniu z kontrahentem będzie przychodem podatkowym pracownika? Jeżeli tak to jak określić jego wartość?
  3. Czy dla celów ustalenia przychodu wolnego od podatku pracodawca zobowiązany jest ustalać, czy w cenie usługi hotelowej (noclegowej) zawarte są koszty wyżywienia i ich rodzaj, jak np. śniadanie, obiad, kolacja? Jeżeli tak, to jak oszacować wartość poszczególnych posiłków?
  4. Czy dla celów ustalenia przychodu wolnego od podatku należy pomniejszyć należną z wyliczenia za czas podróży dietę o posiłki zjedzone przez pracownika w hotelu w przypadku wystawienia przez hotel faktury bez wyszczególniania wartości poszczególnych usług: noclegowych i gastronomicznych lub innych? Jeżeli tak, to jak oszacować wartość poszczególnych posiłków?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 2, natomiast wniosek w zakresie pozostałych pytań został rozstrzygnięty w dniu 12 września 2013 r. odrębnym pismem nr ILPB1/415-680/13-3/IM.

Zdaniem Wnioskodawcy

Ad. 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, w zakresie pytania oznaczonego nr 1, dla celów ustalenia przychodu wolnego od podatku pracownikowi znajdującemu się w podróży służbowej w rozumieniu przepisów podatkowych nie należy umniejszać należnej mu diety w związku ewentualnym posiłkiem spożytym na spotkaniu z kl...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »