Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

19.07.2017

Podnajem lokalu użytkowego a prawo do zwolnienia podmiotowego VAT

Pytanie: Wnioskodawczyni, jej mąż oraz teść są współwłaścicielami lokalu użytkowego. Na mocy porozumienia lokal pozostaje bezpłatnie do wyłącznej dyspozycji Wnioskodawczyni. W lokalu tym Wnioskodawczyni prowadzi działalność. Wnioskodawczyni ma zamiar podnająć jego część innemu przedsiębiorcy. Czy z uwagi na fakt, że wartość sprzedaży dokonanej przez Wnioskodawczynię nie przekroczyła w 2016 r. 200 tyś. zł netto, czynszu z podnajmu powinien zostać opodatkowany VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 8 maja 2017 r. (data wpływu 15 maja 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT podnajmu lokalu użytkowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 maja 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT podnajmu lokalu użytkowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, jak również podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni, mąż Zainteresowanej oraz ojciec męża Wnioskodawczyni (teść Wnioskodawczyni) są współwłaścicielami lokalu użytkowego. Zainteresowana wraz z mężem są współwłaścicielami nieruchomości w 1/3 części każdy (łącznie 2/3 części), a teść w 1/3 części. Wnioskodawczyni i Jej mąż pozostają we wspólności majątkowej. Pomimo współwłasności przedmiotowego lokalu, na mocy porozumienia pomiędzy stronami, lokal pozostaje bezpłatnie do wyłącznej dyspozycji Zainteresowanej.

W przedmiotowym lokalu użytkowym, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawczyni postanowiła otworzyć gabinet stomatologiczny. Zainteresowana nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, albowiem jest ona związana ze świadczeniem usług opieki zdrowotnej. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wartość sprzedaży dokonanej przez Wnioskodawczynię nie przekroczyła w ubiegłym roku podatkowym kwoty 200.000 zł netto.

W ramach prowadzonego gabinetu stomatologicznego, Zainteresowana ma zamiar podnająć jego część innemu lekarzowi, który mógłby korzystać z jednego ze stanowisk dentystycznych oraz pomieszczeń technicznych. Potencjalny podnajmujący również prowadzi własną działalność gospodarczą. Wobec powyższego Wnioskodawczyni powzięła wątpliwości w zakresie sposobu opodatkowania dochodu uzyskanego z przedmiotowego podnajmu gabinetu, tj. comiesięcznego czynszu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy z uwagi na fakt, że wartość sprzedaży dokonanej przez Zainteresowaną nie przekroczyła w ubiegłym roku kwoty 200.000,00 zł netto, dochód osiągany w ramach pobieranego czynszu powinien zostać opodatkowany podatkiem VAT?

Zdaniem Wnioskodawczyni, w zakresie stosunków pomiędzy Zainteresowaną a podnajemcą, Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że czynsz najmu będzie co do zasady wiązał się z koniecznością naliczenia w tym zakresie podatku VAT od najmu całej nieruchomości, albowiem najem części lokalu nie jest bezpośrednio związany z opieką medyczną. Wnioskodawczyni stoi jednak na stanowisku, że w ślad za art. 113 ust. 1 będzie zwolniona z konieczności naliczania podatku VAT, albowiem wartość sprzedaży dokonanej przez Wnioskodawczynię nie przekroczyła w ubiegłym roku kwoty 200.000 zł netto.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towar&oa...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »