Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

28.08.2014

Podmioty powiązane. Dokumentowanie transakcji dla potrzeb PIT

Pytanie podatnika: Czy dla ww. umowy Wnioskodawca, jako wynajmujący, będzie zobowiązany sporządzać dokumentację podatkową w myśl art. 25a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 kwietnia 2014 r. (data wpływu 5 maja 2014 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej w myśl art. 25a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej w myśl art. 25a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest jedynym właścicielem hali produkcyjnej i użytkownikiem wieczystym gruntu, na którym jest ona zbudowana. Jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej Wnioskodawca chciałby wynająć tę nieruchomość spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, w której jest większościowym udziałowcem (ma 99% udziałów tej spółki, a pozostały 1% ma żona Wnioskodawcy). Wnioskodawca jest jedynym członkiem zarządu tej spółki, a spółka jest podmiotem krajowym. Czynsz najmu byłby określony z uwzględnieniem cen rynkowych, a przewidywany przychód roczny z tej umowy przekroczyłby limity określone w art. 25a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy dla ww. umowy Wnioskodawca, jako wynajmujący, będzie zobowiązany sporządzać dokumentację podatkową w myśl art. 25a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie On zobowiązany do sporządzenia dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 25a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z treści art. 25a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że przedmiotowa dokumentacja winna być sporządzana w przypadku transakcji podatnika z podmiotami powiązanymi lub transakcji, w związku, z którymi zapłata należności wynikających z takich transakcji dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową. Przy czym dokumentację należy sporządzać, dopiero gdy obrót z transakcji przekroczy określone w ustawie limity.

Przedmiotowy obowiązek powstanie, jeżeli dojdzie do transakcji między podmiotami powiązanymi.

Pojęcie „transakcja" nie zostało zdefiniowane na potrzeby ustaw o podatku dochodowym. Dlatego znaczenie tego pojęcia można odczytywać na podstawie słownika języka polskiego oraz tzw. języka prawniczego. Definicję taką wypracowały już organy podatkowe. Jak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 2 września 2011 r. (nr IBPBII/1/415-578/11/ASz): „sformułowania "transakcja" nie należy rozumieć jako każda czynność prawna lub faktyczna, a tylko taką, która dokonywana jest między przedsiębiorcami ma charakter "handlowy", gospodarczy (przymiotnik "handlowy" oznacza zgodnie z internetowym słownikiem języka polskiego coś w ramach "handlu", czyli działalności polegającej na kupnie, sprzedaży lub wymianie towarów i usług)." W interpretacji tej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził też, że ze wskazanej przez niego wykładni językowej jasno wynika, że przepisy art. 25a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosuje się wyłącznie do czynności prawnych lub faktycznych, które odbywają się między przedsiębiorcami powiązanymi i mają charakter operacji w ramach ich działalności gospodarczej, handlowych, a nie do wszystkich stosunków prawnych lub faktycznych pomiędzy spółką a udziałowcem, czy też pomiędzy przedsiębiorcami powiązanymi.

Wszystkie regulacje OECD, na których oparte są polskie przepisy podatkowe w zakresie cen transferowych, wskazują na to, że przepisy w zakresie tzw. cen transferowych stosuje się jedynie do przedsiębiorstw powiązanych (ang. associated enterprises) czyli podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, a nie do wszystkich czynności prawnych lub faktycznych między podmiotami powiązanymi. W szczególności art. 25a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do czynności prawnych pozostających poza zakresem działalności gospodarczej. Załączona do niniejszego wniosku Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 września 2011 r., nr IBPBII/1/415-578/11/ASz, która w sposób szczegółowy i dogłębny analizuje pojęcie „transakcji" i jego rozumienie w ramach systemu prawa podatkowego, została wydana na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Biorąc pod uwagę wyżej opisaną wykładnię oraz to, że hala zostałaby przez Wnioskodawcę wynajęta w ramach najmu prywatnego, a nie działalności gospodarczej, gdyż Wnioskodawca nie jest i nie zamierza być przedsiębiorcą, a jako członek zarządu i udziałowiec nie stanowi partnera gospodarczego dla spółki, dlatego uważa, że wskazana wyżej umowa nie będzie transakcją w rozumieniu art. 25a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i z tego względu, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do sporządzenia dokumen...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »