Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

04.08.2014

Podatkowe skutki przekazania firmy dziecku

Pytanie podatnika: Czy takie nieodpłatne przekazanie „przedsiębiorstwa funkcjonującego w pełni”, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2014 r. (data wpływu 17 kwietnia 2014 r.), uzupełnionym w dniu 1 lipca 2014 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia od opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa na rzecz córki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 1 lipca 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia od opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa na rzecz córki.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Od 1995 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży artykułów przemysłowych i sprzętu mechanicznego. Jest Pan dealerem firmy H. Oprócz sprzedaży, zajmuje się serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym sprzętu. Jest Pan „płatnikiem VAT”. Przychody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w całości są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, nie ma Pan sprzedaży zwolnionej. W niektórych miesiącach pojawiają się przychody zwolnione z tytułu obsługi sprzedaży ratalnej na rzecz banków, z którymi podpisał Pan umowę. Wielkość tego przychodu nie przekracza 1% w skali roku. Zatrudnia Pan pracowników, w tym córkę.

W niedługim czasie planuje zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej i całe przedsiębiorstwo przekazać nieodpłatnie córce, która zarejestruje działalność i nadal będzie ją prowadziła - jako „zorganizowaną część przedsiębiorstwa”. Przekazaniu podlegałyby budynki, środki trwałe, wyposażenie i towar handlowy w całości, wraz ze zobowiązaniami finansowymi w stosunku do dostawców, jak i należnościami od odbiorców.

W związku z powyższym opisem, w uzupełnieniu wniosku, zadano następujące pytanie.

Czy takie nieodpłatne przekazanie „przedsiębiorstwa funkcjonującego w pełni”, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, wyrażonym w uzupełnieniu wniosku, przekazanie całego przedsiębiorstwa córce nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzeni...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »