Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatki dochodowe PIT i CIT - zagadnienia ogólne

18.01.2021

Podatki 2021: MF o opodatkowaniu spółek jawnych oraz komandytowych

Objęcie opodatkowaniem podatkiem dochodowym spółek komandytowych oraz niektórych spółek jawnych rodzi szereg dodatkowych obowiązków po stronie przedsiębiorców. Nowe uregulowania stanowią przyczynek do licznych wątpliwości interpretacyjnych. Ich rozstrzygnięcie jest szczególnie ważne, umożliwi, bowiem prawidłowe postępowanie podatnikom. O wyjaśnienia tych wątpliwości zwrócili się posłowie w zapytaniu do Ministra Finansów.

Zapytanie nr 2151 do ministra finansów w sprawie opodatkowania spółek jawnych oraz komandytowych

Szanowny Panie Ministrze!

Objęcie opodatkowaniem podatkiem dochodowym spółek komandytowych oraz niektórych spółek jawnych rodzi szereg dodatkowych obowiązków po stronie przedsiębiorców. Nowe uregulowania stanowią przyczynek do licznych wątpliwości interpretacyjnych. Ich rozstrzygnięcie jest szczególnie ważne, umożliwi, bowiem prawidłowe postępowanie podatnikom. Mając na względzie powyższe pragnę skierować do Pana Ministra następujące pytania:

  1. W jakim trybie winna dokonać zgłoszenia informacji o wspólnikach spółka jawna, w przypadku, gdy jej wspólnikami były wyłącznie osoby fizyczne a następnie grono wspólników zostało poszerzone o osoby prawne? Przepis art. 1 ust. 3 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, bowiem na „aktualizacje zgłoszenia”, tymczasem spółka jawna, której dotychczasowymi wspólnikami były wyłącznie osoby fizyczne żadnego zgłoszenia pierwotnego nie zgłaszała i tym samym jest w stanie go zaktualizować?
  2. Czy art. 1 ust. 3 pkt 1a należy rozumieć, jako wymóg corocznego składania przez spółki jawne informacji, także w przypadku, gdy skład wspólników nie uległ zmianie?
  3. W jaki sposób ze swojego obowiązku informacyjnego ma wywiązać się spółka jawna rozpoczynająca działalność, skoro obowiązek zgłoszenia musi zostać zrealizowany przed rozpoczęciem roku podatkowego, czyli jeszcze zanim spółka jawna uzyska podmiotowość?
  4. Czy nieterminowe złożenie informacji, o której mowa w przytaczanym art. 1 ust. 3 pkt 1a powoduje, że spółka jawna pozostanie podatnikiem podatku dochodowym od osób prawnych do końca funkcjonowania, czy też złożenie informacji przed rozpoczęciem kolejnego roku obrotowego, od kolejnego roku wyłączy taką spółkę z grona podatników?
  5. Do jakich sytuacji odnosi się przepis przejściowy zawarty w art. 13 ust. 4 ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020 poz. 2123)? Czy należy go czytać w ten sposób, że jeśli wydatki dokonane przez spółki komandytowe oraz jawne, dokonane w okresie transparentności podatkowej tych spółek, dały wspólnikom prawo do odliczeń (które jednak nie zostały jeszcze dokonane), to wspólnicy mogą dokonać takich odliczeń od swoich dochodów także w po tym, jak spółki komandytowe i jawne zostały zaliczone do grona podatników?
  6. Czy spółka komandytowa już od pierwszego roku funkcjonowania, jako podatnik może stosować preferencyjną 9% stawkę podatku dochodowego? Wątpliwość jest powodowana faktem, że spółka taka nie jest podatnikiem rozpoczynającym działalność a jej dochody z poprzedniego roku dotyczą okresu, w którym podatnikiem nie była, stąd niejasne jest czy można ją zaliczyć do kategorii małych podatników?

Poseł Grzegorz Gaża

Pszczyna, dnia 11 grudnia 2020 r.

Odpowiedź na zapytanie nr 2151 w sprawie opodatkowania spółek jawnych oraz komandytowych

W związku z zapytaniem nr 2151 Pana posła Grzegorza Gaży w sprawie obowiązujących od 1 stycznia 2021 r. zmian w zasadach opodatkowania podatkiem dochodowym spółek jawnych i spółek komandytowych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także zasad korzystania przez wspólników takich spółek z praw nabytych, uprzejmie wyjaśniam:

1 styczn...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »