Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

14.03.2016

Podatki 2016. Korygowanie kosztów uzyskania przychodów po zmianie przepisów

Od 1 stycznia 2016 r. podatnicy dokonują korekty kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, w którym otrzymają fakturę korygującą. Czy ta zasada dotyczy również korygowania kosztów z lat ubiegłych? Zobaczmy.

Odpowiedź na to pytanie była przedmiotem interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 15 lutego 2016 r., nr ITPB3/4510-699/10/PW.

Podatnik miał wątpliwości w zakresie określania momentu korekty kosztów uzyskania przychodów w związku z otrzymanymi rabatami. Nie wiedział, czy w związku z dodaniem do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisów art. 15 ust. 4i do 4l spółka powinna ująć faktury korygujące wystawione do faktur pierwotnych dokumentujących dostawy wykonane w 2015 r. na rzecz spółki w rozliczeniu podatkowym za 2015 r. również wówczas, gdy faktury te zostaną wystawione w 2016 r. lub spółka otrzyma te korekty w 2016 r.

Podatnik uważał, że korekty faktur wystawione do faktur pierwotnych dotyczących dostaw towarów z 2015 r. powinny być ujęte w rozliczeniu za 2015 r., to jest niezależnie od daty ich wystawienia bądź otrzymania, w tym – w razie otrzymania faktur korygujących w 2016 r. Dyrektor Izby Skarbowej nie zgodził się jednak z tym stanowiskiem.

Zmiany w korygowaniu kosztów uzyskania przychodów

Dyrektor Izby Skarbowej przypomniał, że ustawą z 10 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów (Dz.U. z 2015 r., poz. 1595, dalej: ustawa nowelizująca) wprowadzono do ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2014 r., poz. 851, z późn. zm.) rozwiązanie polegające na tym, że fakty mające wpływ na korektę przychodów lub kosztów uzyskania przychodów, które nastąpiły w późniejszym okresie rozliczeniowym, nie będą rozpoznawane ze skutkiem „wstecz” (ex tunc), lecz będą rozliczane w bieżącym okresie rozliczeniowym.

Nowe przepisy w ustawie o CIT

Zgodnie bowiem z art. 3 pkt 2 ustawy nowelizującej, w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 15 po ust. 4h dodano ust. 4i-4l w brzmieniu:

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »