Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

23.06.2015

Podatki 2015: Opodatkowanie sprzedaży firmowego samochodu po zmianach w PIT

Pytanie podatnika: Wnioskodawca posiada samochód osobowy, który jest jego własnością. Zamierza wykorzystywać go do celów prowadzonej działalności. Samochód ten nie będzie objęty ewidencją środków trwałych, w związku z tym nie będzie też odpisów amortyzacyjnych. Czy zmiana przepisu art. 14 ust. 2 ustawy o PIT powoduje, że w momencie sprzedaży ww. samochodu, uzyskany przychód będzie opodatkowany w myśl zapisów art. 14 ust. 2, czy też art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2015 r. (data wpływu 24 lutego 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 maja 2015 r. (data wpływu 20 maja 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży samochodu osobowego wykorzystywanego w pozarolniczej działalności gospodarczej, niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa m.in. w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613), w związku z czym pismem z dnia 7 maja 2015 r., Nr IPTPB1/4511-116/15-2/SJ, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie z dnia 7 maja 2015 r. skutecznie doręczono w dniu 11 maja 2015 r., następnie w dniu 20 maja 2015 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania w polskiej placówce pocztowej 18 maja 2015 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Jako przedsiębiorca nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Takim podatnikiem jest Spółka cywilna, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem. Wnioskodawca posiada samochód osobowy, który jest Jego własnością. Zamierza wykorzystywać go do celów prowadzonej działalności. Samochód ten nie będzie objęty ewidencją środków trwałych, w związku z tym nie będzie też odpisów amortyzacyjnych.

Koszty związane z eksploatacją tego samochodu będą ujmowane w kosztach Spółki na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w powiązaniu z ewidencją przebiegu pojazdu, którą Wnioskodawca zamierza prowadzić.

W uzupełnieniu wniosku dodano, że Spółka cywilna, której Wnioskodawca jest wspólnikiem, prowadzi działalność w zakresie wytwarzania części zamiennych do samochodów ciężarowych oraz przyczep i naczep. Posiada 50% udziałów w tejże Spółce. Poza udziałami w Spółce nie prowadzi innej działalności gospodarczej. Spółka dla potrzeb rozliczania podatku dochodowego prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Część przychodów Wnioskodawcy uzyskanych z tytułu udziału w tej Spółce jest opodatkowana podatkiem liniowym, zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie Wnioskodawca wyjaśnił, że Jego wniosek ORD-IN z dnia 13 lutego 2015 r. dotyczy brzmienia przepisu art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zmienionego począwszy od 1 stycznia 2015 r. Mianowicie, do końca 2014 r. sprzedaż po upływie 6 miesięcy samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych podatnika nie podlegała opodatkowaniu, ponieważ taka czynność nie była wymieniona w źródle przychodów opisanym w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast począwszy od 1 stycznia 2015 r. zostało zmienione brzmienie art. 14 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym przychodem z działalności gospodarczej jest sprzedaż samochodu osobowego używanego do celów działalności gospodarczej i podlegającego wpisowi do ewidencji środków trwałych podatnika.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):

Czy zmiana przepisu art. 14 ust. 2 ust...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »