Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

05.05.2015

Podatki 2015. Niedostateczna kapitalizacja - przepisy przejściowe

Pytanie podatnika: Obecny rok podatkowy Spółki nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, lecz rozpoczął się 1 grudnia 2014 r. i powinien trwać do 31 października 2016 r. Czy do wszystkich odsetek zapłaconych/skapitalizowanych przez Spółkę od pożyczek faktycznie udzielonych Spółce przed końcem obecnego roku podatkowego Spółka powinna stosować przepisy o cienkiej kapitalizacji - tj. art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2014 r., niezależnie od terminu zapłaty lub kapitalizacji odsetek?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z 5 grudnia 2014 r. (data wpływu 19 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy do wszystkich odsetek zapłaconych/skapitalizowanych przez Spółkę od pożyczek faktycznie udzielonych Spółce przed końcem obecnego roku podatkowego Spółka powinna stosować przepisy o cienkiej kapitalizacji - tj. art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2014 r., niezależnie od terminu zapłaty lub kapitalizacji odsetek (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  • czy do wszystkich odsetek zapłaconych/skapitalizowanych przez Spółkę do końca obecnego roku podatkowego Spółka powinna stosować przepisy o cienkiej kapitalizacji - tj. art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2014 r. (pytanie oznaczone we wniosku nr 1);
  • czy do wszystkich odsetek zapłaconych/skapitalizowanych przez Spółkę od pożyczek faktycznie udzielonych Spółce przed końcem obecnego roku podatkowego Spółka powinna stosować przepisy o cienkiej kapitalizacji - tj. art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2014 r., niezależnie od terminu zapłaty lub kapitalizacji odsetek (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).

We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego:

Spółka jest spółką kapitałową posiadającą siedzibę oraz zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Obecny rok podatkowy Spółki nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, lecz rozpoczął się 1 grudnia 2014 r. i powinien trwać do 31 października 2016 r. (dalej: „Rok Podatkowy”). Ze względów biznesowych Spółka może zaciągać kredyty/pożyczki na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej (w tym także od podmiotów powiązanych). W szczególności, te kredyty/pożyczki mogą być wykorzystywane na zakup udziałów lub akcji w innych podmiotach.

Przedmiotowe pożyczki/kredyty, zostaną udzielone Spółce po 1 stycznia 2015 r.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy do wszystkich odsetek zapłaconych/skapitalizowanych przez Spółkę do końca obecnego Roku Podatkowego Spółka powinna stosować przepisy o cienkiej kapitalizacji - tj. art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2014 r.?
  2. Czy do wszystkich odsetek zapłaconych/skapitalizowanych przez Spółkę od pożyczek faktycznie udzielonych Spółce przed końcem obecnego Roku Podatkowego Spółka powinna stosować przepisy o cienkiej kapitalizacji - tj. art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2014 r., niezależnie od terminu zapłaty lub kapitalizacji odsetek?

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 2. Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 1 został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną wydaną w dniu 11 marca 2015 r. nr ILPB3/423-681/14-2/PR.

Zdaniem Wnioskodawcy, do wszystkich odsetek zapłaconych/skapitalizowanych przez Spółkę od pożyczek faktycznie udzielonych Spółce przed końcem obecnego Roku Podatkowego (tj. 31 października 2016 r.) Spółka powinna stosować przepisy o cienkiej kapitalizacji - tj. art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2014 r.

Jak wskazano powyżej:

  • W myśl art. 7 ust. 1 Us...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »