Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Pracownicy: zatrudnianie, urlopy, zasiłki, świadczenia, ekwiwalenty

08.11.2013

Podatki 2013: Paczki okolicznościowe dla pracowników po zmianach w VAT

Pytanie: Czy przekazanie pracownikom paczek okolicznościowych (np. z artykułami spożywczymi), stanowiących rzeczowy element wynagrodzenia pracowników, przy założeniu, że cena nabycia bez podatku VAT każdego z przekazywanych pracownikom w paczce artykułów (cena zakupu netto powiększona proporcjonalnie o koszt opakowania) na moment przekazania nie przekracza 10 zł, natomiast wartość paczki, na którą składa się wartość wszystkich wchodzących w jej skład artykułów wg cen nabycia bez podatku, jest większa niż 10 zł, stanowi odpłatną dostawę towarów, a co się z tym wiąże, powoduje powstanie obowiązku podatkowego w VAT?

Dodam, że:

  • artykuły umieszczone w paczkach nie są zbiorem rzeczy (nie są częściami składowymi większej całości) i stanowią towary występujące samodzielnie w obrocie gospodarczym, np. kalendarz adwentowy, paczka cukierków, tabliczka czekolady, bombonierka;
  • artykuły składające się na paczkę nabywam od podmiotu wyspecjalizowanego w konfekcjonowaniu takich paczek. Otrzymuję od niego fakturę, na której wyszczególnione są poszczególne artykuły oraz koszt opakowania. Odliczam w całości podatek VAT wykazany na ww. fakturze;

    W przyszłości planuję również zastosowanie rozwiązania, polegającego na kompletowaniu paczek okolicznościowych przez podmiot zewnętrzny z zakupionych wcześniej przeze mnie towarów handlowych objętych u mnie ewidencją magazynową. W takim przypadku otrzymam od podmiotu zewnętrznego fakturę za usługę kompletowania i pakowania paczek, wartość towarów zawartych w paczce zostanie zaś określona na podstawie cen nabycia rozchodowanego z magazynu towaru.
  • przekazanie na rzecz pracownika paczki jest świadczeniem niepieniężnym i stanowi element wynagrodzenia za pracę. Celem przekazania pracownikom paczek jest ich wynagrodzenie za świadczoną pracę oraz motywacja do jeszcze bardziej rzetelnego wykonywania tej pracy w przyszłości.
  • wartość pojedynczej paczki zawierającej towary o wartości nie wyższej niż 10 zł, przekazywanej pracownikowi, nie przekracza kwoty 100 zł. Istnieje możliwość, że wartość wszystkich paczek przekazywanych pracownikowi w ciągu roku podatkowego przekroczy 100 zł.

Odpowiedź:

Nie. Przekazanie pracownikom paczek, które to przekazanie ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej, w których cena nabycia każdego z przekazywanych pracownikom w paczce artykułów na moment przekazania nie przekracza 10 zł, natomiast wartość paczki, na którą składa się wartość wszystkich wchodzących w jej skład artykułów wg cen nabycia bez podatku, jest większa niż 10 zł, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zmiany od 1 kwietnia 2013 r.

Art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z ustawą z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r., poz. 35) z dniem 1 kwietnia 2013 r. obowiązuje w brzmieniu:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2013 r., przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.

Stosownie do art. 7 ust. 4 ustawy, przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

  1. łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 10...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »