Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Sprawy codzienne: spadki i darowizny, najem prywatny, nieruchomości, kupno-sprzedaż

08.05.2019

Podatek od sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy

Pytanie: Samochód został zakupiony 22 kwietnia 2011 r. na nazwisko męża. Wnioskodawczyni nie miała rozdzielności majątkowej. Przed śmiercią męża, mąż umową darowizny przekazał Wnioskodawczyni ww. pojazd. Czy Wnioskodawczyni musi zapłacić podatek od sprzedaży w dniu 4 sierpnia 2018 r. samochodu osobowego, dokonanej do pół roku od daty nabycia (darowizna) w dniu 22 kwietnia 2018 r.?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2019 r. (data wpływu 1 marca 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 kwietnia 2019 r. (data wpływy 5 kwietnia 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 marca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 3 kwietnia 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni wskazała, że samochód marki Volkswagen Polo został zakupiony w dniu 22 kwietnia 2011 r. na nazwisko męża. Ponadto Wnioskodawczyni oświadczyła, że z mężem nie miała rozdzielności majątkowej. Przed śmiercią męża, w dniu 22 kwietnia 2018 r., mąż umową darowizny przekazał Wnioskodawczyni ww. pojazd. Małżonkowie ustalili, że pieniądze ze sprzedaży Wnioskodawczyni przeznaczy na grobowiec dla męża. Z wniosku wynika, że mąż Wnioskodawczyni zmarł 13 lipca 2018 r. Wnioskodawczyni zbyła samochód w dniu 4 sierpnia 2018 r. ze względów finansowych.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni wskazała:

  1. Samochód osobowy nabyty w 2011 r. stanowił małżeńską wspólność majątkową, i był majątkiem wspólnym;
  2. Z dniem zawarcia związku małżeńskiego, tj. dnia 28 sierpnia 1976 r. nastąpiła ustawowa wspólność majątkowa;
  3. Zbycie samochodu nie mało miejsca podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Nie prowadziliśmy nigdy działalności gospodarczej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy muszę zapłacić podatek od sprzedaży w dniu 4 sierpnia 2018 r. samochodu osobowego, dokonanej do pół roku od daty nabycia (darowizna) w dniu 22 kwietnia 2018 r.?

Wnioskodawczyni przedstawiła następujące stanowisko:

Wnioskodawczyni wskazała, że nie powinna płacić podatku od sprzedaży ruchomości dokonanej do pół roku od daty nabycia w darowiźnie. Ruchomość została nabyta wspólnie [z mężem] w czasie trwania małżeństwa i nigdy nie miała rozdzielności majątkowej [z mężem]. W związku z tym uważa, że prawidłową datą nabycia jest data zakupu pojazdu, tj. dzień 22 kwietnia 2011 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z kolei w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie innych rzeczy, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Z powołanych przepisów wynika, że w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie rzeczy, do których zaliczyć należy również samochód osobowy. Jednakże podlegający opodatkowaniu przychód powstaje wyłącznie, jeśli zbycie następuje w okresie krótszym niż pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpił zakup. Wobec tego, jeżeli sprzedaż następuje po upływie półrocznego okresu, wówczas przychód osiągnięty z tej sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, bowiem czynność ta nie stanowi źródła przychodu dla celów tego podatku.

Z opisu sprawy wynika, że przedmiotowy samochód osobowy został nabyty przez Wnioskodawczynię i Jej zmarłego męża do ustawowej wspólności majątkowej w dniu 22 kwietnia 2011 r. Następnie umową darowizny z dnia 22 kwietnia 2018 r., samochód zos...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »