Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

27.06.2012

Podatek od spadków i darowizn: Przekazanie nieruchomości w ramach zachowku

Pytanie podatnika: Czy przekazanie nieruchomości w zamian za zachowek podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn i korzysta ze zwolnienia wymienionego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 19 marca 2012 r. (data wpływu 20 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych umowy przeniesienia własności nieruchomości na pokrycie zachowku jest:

- w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania zachowku - prawidłowe,
- w części dotyczącej obowiązku zgłoszenia nabycia udziału w nieruchomości - nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych umowy przeniesienia własności nieruchomości na pokrycie zachowku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni wraz ze swoimi braćmi G. i D. należą do kręgu spadkobierców ustawowych po zmarłym w dniu 22 lutego 2011 r. ojcu. Ojciec pozostawił testament na podstawie, którego cały spadek nabył siostrzeniec A. W skład spadku wchodzą: grunty rolne, częściowo zabudowane siedliskiem i grunty leśne.

Na podstawie art. 991 § 2 Kodeksu cywilnego, Wnioskodawczyni wraz z braćmi wystąpiła do spadkobiercy testamentowego - A. o zapłatę właściwej sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku. A. zaproponował, iż tytułem zaspokojenia roszczenia spadkobierców ustawowych o pokrycie zachowku, przeniesie na nich (na współwłasność w częściach równych) część nabytych w drodze spadku gruntów zabudowanych siedliskiem. Wartość tej części gruntów będzie odpowiadała wartości należnej spadkobiercom ustawowym kwoty pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku. Umowa o przeniesienie własności nieruchomości zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego, w którym zapisane zostanie, iż przeniesienie własności następuje tytułem zaspokojenia roszczenia o spłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy od umowy przenoszącej własność nieruchomości tytułem zaspokojenia kwoty pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku Wnioskodawczyni zobowiązana będzie uiścić podatek od spadków i darowizn tytułem nabycia darowizny, czy tytułem nabycia zachowku?

Jeżeli Wnioskodawczyni będzie zobowiązana uiścić podatek od spadków i darowizn tytułem nabycia zachowku, to czy będzie korzystała ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn - o ile spełni wskazane w nim warunki?

Zdaniem Wnioskodawczyni, w opisanym stanie faktycznym będzie Ona zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn tytułem zachowku. Zaspokojenie przez spadkobiorcę po ojcu roszczenia o zachowek poprzez przeniesienie na Nią i pozostałych spadkobierców ustawowych części nieruchomości nabytej w drodze spadku powoduje, iż czynność prawna przeniesienia własności nieruchomości nie jest darowizną (a więc świadczeniem pod tytułem darmym), a jest świadczeniem mającym za swoją podstawę prawną art. 991 § 2 Kodeku cywilnego, z tym zastrzeżeniem, że zamiast przekazania środków pieniężnych, zobowiązany do świadczenia przekazuje nieruchomość - jest to więc świadczenie zamienne w rozumieniu 453 Kodeksu cywilnego, zmierzające do uwolnienia się z zobowiązania. W takim przypadku, Wnioskodawczyni będzie mogła skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn - o ile zgłosi właściwemu organowi podatkowemu nabycie własności nieruchomości tytułem zachowku w terminie 6 miesięcy od dnia sporządzenia w formie aktu notarialnego umowy przenoszącej własność nieruchomości. Zachowek zawsze należy się od spadkodawcy (art. 991 Kodeksu cywilnego), czyli w niniejszej s...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »