Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

15.10.2015

Podatek od nieruchomości jako koszt działalności

Pytanie podatnika: Działalność gospodarcza Wnioskodawcy prowadzona jest na jego prywatnym gruncie, gdzie został wybudowany budynek gospodarczy. Cała powierzchnia budynku przeznaczona jest wyłącznie na cele prowadzonej działalności. Budynek nie stanowi środka trwałego firmy. Czy podatek od nieruchomości może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości jeśli nieruchomość nie została ujęta w ewidencji środków trwałych firmy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 1 czerwca 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 5 czerwca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości i sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków z tytułu podatku od nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 czerwca 2015 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości i sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków z tytułu podatku od nieruchomości.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (PKD 47.59.Z.). Zdarzenia gospodarze związane z tą działalnością ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Działalność gospodarcza prowadzona jest przez osobę fizyczną indywidualnie, na prywatnym gruncie podatnika, gdzie został wybudowany budynek gospodarczy wykorzystywany w 100% wyłącznie do prowadzonej działalności. Jest to typowy budynek przeznaczony na działalność, bez możliwości wykorzystania go do celów mieszkalnych. Innymi słowy cała powierzchnia budynku przeznaczona jest wyłącznie na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że budynek nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych, tym samym nie stanowi on środka trwałego prowadzonej działalności gospodarczej i z tego też tytułu Wnioskodawca nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej tego budynku.

Jednakże w ramach prowadzonej działalności w tym budynku Wnioskodawca ponosi wydatki związane z bieżącą jego eksploatacją takie jak opłaty za prąd, wodę, opał czy podatek od nieruchomości. Do tej pory opłaty za media tj. prąd, wodę i opał zaliczane były do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia i w pełnej wysokości zobowiązania. Problem stanowi jednak podatek od nieruchomości. Przez pierwsze dwa lata od wybudowania budynku nieruchomość ta była zwolniona decyzją Urzędu Miasta (winno być: decyzją burmistrza miasta) z podatku od nieruchomości. Dopiero w 2015 r. wydano decyzję w sprawie wymiaru zobowiązania pieniężnego na rok 2015. Istotne elementy opisu zdarzenia przyszłego przedstawiono również w części H. poz. 69 wniosku ORD-IN, gdzie wskazano, że podatek od nieruchomości uiszczany jest na podstawie ww. decyzji w 4 ratach.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy podatek od nieruchomości może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości jeśli nieruchomość ta nie została ujęta w ewidencji środków trwałych firmy?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

  1. pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  2. nie znajdować się na liście wydatków nieuznanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy PDOF,
  3. być właściwie udokumentowany.

Według Wnioskodawcy, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzałyby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, zatem przyjmuje się że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów tak, aby to źródł...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »