Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

28.06.2012

PIT: Zadatek przy umowie przedwstępnej sprzedaży nieruchomości

Pytanie podatnika: W 2007 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem (wspólnota majątkowa) zakupiła mieszkanie, które zamierza w połowie sprzedać, a drugą połowę darować córce. Sprzedaż 1/2 mieszkania ma nastąpić w styczniu 2013 r. (akt notarialny sprzedaży). Jednak w 2012 r., a więc przed upływem 5 lat od nabycia mieszkania, Wnioskodawczyni chce uzyskać od kupującego zadatek stanowiący 90% ceny 1/2 udziału w mieszkaniu na podstawie umowy cywilnoprawnej (bez formy aktu notarialnego). Czy powstanie przychód ze sprzedaży mieszkania przy otrzymaniu ww. zadatku?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2012 r. (data wpływu 16 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od spadków i darowizn.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W 2007 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem (wspólnota majątkowa) zakupiła mieszkanie, które zamierza w połowie (1/2 udziału) sprzedać, a drugą połowę darować córce (1/2 udziału).

Darowizna 1/2 na rzecz córki ma się odbyć w 2012 r. (akt notarialny darowizny), czyli przed upływem 5 lat od nabycia mieszkania. Darowizna będzie zgłoszona do odpowiedniego urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od aktu notarialnego darowizny.

Sprzedaż 1/2 mieszkania ma nastąpić w styczniu 2013 r. (akt notarialny sprzedaży), czyli po upływie pięciu lat od zakupu, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Jednak w 2012 r., a więc przed upływem 5 lat od nabycia mieszkania, Wnioskodawczyni chce uzyskać od kupującego zadatek stanowiący 90 % ceny 1/2 udziału w mieszkaniu na podstawie umowy cywilnoprawnej (bez formy aktu notarialnego).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy od uzyskanego w 2012 r. zadatku (na podstawie umowy przedwstępnej cywilnoprawnej sporządzonej w 2012 r.) na 90% wartości 1/2 mieszkania, trzeba zapłacić podatek dochodowy, jeśli od dnia nabycia przez nas mieszkania do uzyskania ww. zadatku nie minie 5 lat, ale ostateczna umowa sprzedaży 1/2 mieszkania odbędzie się w 2013 r. (minie 5 pełnych lat od nabycia mieszkania) i w tym roku Wnioskodawczyni i Jej mąż uzyska pozostałe 10% wartości 1/2 nieruchomości?

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, sprzedaż nieruchomości po upływie 5 lat nie stanowi przychodu podatkowego, wobec czego nie uiszcza się podatku dochodowego. Sporządzona z kupującym umowa cywilnoprawna, jak również zapłata przez niego 90% ceny, nie powoduje przeniesienia własności (sprzedaży nieruchomości), tylko zobowiązanie do przeniesienia własności (sprzedaży nieruchomości), więc nie pociąga za sobą obowiązku zapłacenia podatku dochodowego. W przypadku Wnioskodawczyni, umowa przeniesienia własności (sprzedaży 1/2 mieszkania) odbędzie się w 2013 r., czyli po upływi...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »