Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

22.09.2014

PIT: Umorzenie pracownikowi poniesionych przez pracodawcę kosztów szkolenia

Pytanie podatnika: Pracownik uczestniczył w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe, których koszty były zwolnione z opodatkowania. Przed szkoleniem pracodawca zawarł z pracownikiem umowę szkoleniową, w której pracownik zobowiązany został do przepracowania 3 lat, licząc od dnia zakończenia nauki. Przed upływem 3 lat pracownik rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem. Kierownik zakładu zobowiązał go do zwrotu kosztów szkoleń, proporcjonalnie do przeprowadzonego okresu, a następnie na wniosek pracownika, koszty te umorzył w całości. Czy umorzona kwota kosztów szkoleń jest przychodem pracownika skutkującym obowiązkiem podatkowym?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 28 lutego 2014 r. (wpływ do Biura - 5 marca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia pracownikowi poniesionych przez pracodawcę kosztów szkolenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 marca 2014 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia pracownikowi poniesionych przez pracodawcę kosztów szkolenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W latach 2011-2013 pracownik uczestniczył w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe, których koszty zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, były zwolnione z opodatkowania. Przed każdym szkoleniem pracodawca zawarł z pracownikiem umowę szkoleniową, w której pracownik zobowiązany został do przepracowania 3 lat, licząc od dnia zakończenia nauki. W przypadku rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem pracownik jest zobowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na szkolenie, w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po zakończeniu szkolenia.

Przed upływem 3 lat pracownik rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem. Kierownik zakładu zobowiązał go do zwrotu kosztów szkoleń, proporcjonalnie do przeprowadzonego okresu, a następnie na wniosek pracownika, koszty te umorzył w całości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy umorzona kwota kosztów szkoleń jest przychodem pracownika skutkującym obowiązkiem podatkowym?

Wnioskodawca - występując jako płatnik (zgodnie ze wskazaniem statusu w pkt 2 poz. 14 druku ORD-IN) - uważa, iż pracownik powinien uiścić podatek dochodowy od umorzonej kwoty kosztów szkoleń. W opisanej sytuacji z winy pracownika doszło do niedopełnienia warunków umowy szkoleniowej, zatem umorzona kwota stała się jego przychodem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania. W myśl tej zasady, wyrażonej w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zatem, wszelkie dochody podatnika nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych oraz od których na podstawie przepisów Ordyna...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »