Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

12.01.2015

PIT. Ryczałt ewidencjonowany na usługi transportowe

Pytanie podatnika: według jakiej stawki ryczałtu ewidencjonowanego opodatkować uzyskane przychody z usług transportowych pojazdem poniżej i powyżej 2 ton ładowności?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz.749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 5 października 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 9 października 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług przewozu ładunków samochodami ciężarowymi o wskazanej we wniosku ładowności oraz określenia stawek ryczałtu właściwych do opodatkowania tych przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 października 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przychodów uzyskanych ze świadczenia usług przewozu ładunków samochodami ciężarowymi o wskazanej we wniosku ładowności oraz określenia stawek ryczałtu właściwych do opodatkowania tych przychodów.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Od dnia 1 lutego 2013 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest świadczenie usług transportowych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Działalności pod symbolem 49.41.Z. W ramach ww. działalności świadczone są usługi kierowania pojazdami ciężarowymi o ładowności powyżej 12 ton oraz poniżej 2 ton. W 2013 r., jako podmiot rozpoczynający działalność gospodarczą, opodatkowany był podatkiem dochodowym od osób fizycznych uiszczanym na tzw. zasadach ogólnych, gdyż usługi świadczył na rzecz byłego pracodawcy, a zakres świadczonych usług pokrywał się z zakresem usług, jakie wykonywane były w ramach istniejącego do 31 stycznia 2013 r. stosunku pracy. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca nie zatrudnienia pracowników, a dotychczasowe usługi są świadczone na rzecz jednego odbiorcy (byłego pracodawcy), przy użyciu środków transportu będących własnością zleceniodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy od 1 stycznia 2015 r. mogę zmienić formę opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej z tzw. zasad ogólnych na opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pomimo dalszego wykonywania usług kierowania pojazdami na rzecz byłego pracodawcy?

Czy stawka ryczałtu w wysokości 5,5% jest właściwa dla prowadzonej działalności w zakresie usług kierowania pojazdami ciężarowymi o ładowności powyżej 12 ton, a w przypadku kierowania pojazdami o ładowności poniżej 2 ton stawka ulega zmianie do 8,5%, niezależnie od ilości świadczonych usług w ciągu okresu rozliczeniowego (co miesiąc może być wyłącznie jeden i ten sam zleceniodawca)?

Zdaniem Wnioskodawcy, z możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyłączeni są podatnicy rozpoczynający działalność, jeżeli działalność prowadzona jest w tym samym zakresie jak czynności wykonywane w ramach stosunku pracy. Jednakże istotnym jest przy tym, aby podatnik nie wykonywał usług w ramach działalności gospodarczej na rzecz podmiotu, który był jego pracodawcą w danym roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy. Skoro umowę o pracę rozwiązano 31 stycznia 2013 r., to począwszy od 2015 r. można przychody uzyskane z działalności gospodarczej opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, niezależnie od faktu dalszego wykonywania usług na rzecz by...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »