Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

17.03.2014

PIT roczny. Wspólne rozliczenie razem z małżonkiem lub małżonką

Pytanie podatnika: Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskodawca może skorzystać z możliwości opodatkowania dochodów osiągniętych przez Niego i Jego małżonkę w 2013 r. na zasadach, o których mowa w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2013 r. (data wpływu 3 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wspólnego rozliczenia małżonków - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 grudnia 2013 r. został złożony wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wspólnego rozliczenia małżonków.

We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca od lipca 2007 r. pozostaje w związku małżeńskim, w którym od grudnia 2011 r. obowiązuje ustawowy ustrój wspólności majątkowej. W związku z tym Wnioskodawca zamierza skorzystać z możliwości opodatkowania dochodów osiągniętych przez Niego i Jego małżonkę w 2013 r. na zasadach, o których mowa w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca wskazuje, że wraz z małżonką spełniają wszystkie warunki do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów za 2013 r., o którym mowa w art. 6 ustawy. Dodaje również, że od 2012 r. prowadził działalność gospodarczą i w związku z tym zadeklarował opodatkowanie na zasadach, o których mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże w bieżącym roku faktycznie zaprzestał prowadzenia działalności i nie uzyskał żadnych przychodów. W listopadzie 2013 r. zakończył prowadzenie działalności gospodarczej i do tego czasu nie będzie osiągał żądnych przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Wobec powyższego zadano następujące pytanie.
Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego, W...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »