Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

07.03.2016

PIT roczny osoby samotnie wychowującej dziecko

Pytanie podatnika: Czy za 2015 r. Wnioskodawczyni będzie mogła, podobnie jak w poprzednich latach, rozliczać się z synem jako osoba samotnie wychowująca dziecko, na zasadach art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – jako z małoletnim, bez ograniczenia kwotowego dochodu osiągniętego przez syna?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) w związku z art. 16 ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1649) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2015 r. (data wpływu 26 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko w 2015 r. – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 26 listopada 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko w 2015 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
W dniu 11 stycznia 1999 r. Sąd orzekł rozwód małżeństwa Wnioskodawczyni i przyznał Jej prawo do opieki nad małoletnim synem (wtedy 2-letnim). Wyrok, w którym Sąd orzekł rozwód uprawomocnił się w dniu 2 lutego 1999 r.

Syn zamieszkuje z Wnioskodawczynią nieprzerwanie od urodzenia do chwili obecnej. Wnioskodawczyni wychowuje syna samotnie, ojciec jest pozbawiony praw rodzicielskich przez Sąd wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2006 r. Wnioskodawczyni nie zawarła ponownie związku małżeńskiego, ani nie prowadzi gospodarstwa domowego z inną osobą oprócz syna. Syn pozostaje na wyłącznym utrzymaniu Wnioskodawczyni (otrzymuje 100 zł miesięcznie od ojca dziecka).

Od 2013 r. syn Wnioskodawczyni jest uczniem Liceum Ogólnokształcącego …... Przez cały 2015 r. będzie kontynuował naukę w ww. szkole, a w 2016 r. będzie przystępował do egzaminów maturalnych. W dniu 15 kwietnia 2015 r. syn Wnioskodawczyni osiągnął pełnoletność. W roku 2015, czyli już po ukończeniu pełnoletności, syn wykonywał płatną pracę zawodową na stacji benzynowej, osiągając dochody wyższe niż 3 091 zł tj. w kwocie 8 017 zł.

Wnioskodawczyni jest zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony i nie prowadzi własnej działalności gospodarczej, ani nie uzyskuje dochodu z żadnych innych źródeł, tylko z jednego stosunku pracy na etacie.

Wnioskodawczyni jest rozliczana z podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Ani do Wnioskodawczyni ani do Jej syna nie mają zastosowania przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych lub ustawy o podatku tonażowym.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:
Czy za 2015 r. Wnioskodawczyni będzie mogła, podobnie jak w poprzednich latach, rozliczać się z synem jako osoba samotnie wychowująca dziecko, na zasadach art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – jako z małoletnim, bez ograniczenia kwotowego dochodu osiągniętego przez syna?

Zdaniem Wnioskodawczyni, z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz z rozporządzeń do niej wydanych, jednoznacznie nie wynika jak należy rozpatrywać ww. sytuację. Jednakże z wydanych interpretacji, np. Urzędu Skarbowego …. znak: ….., wynika, że warunki preferencji będą spełnione, jeśli dziecko choć przez jeden dzień w danym roku będzie spełniało warunki małoletności, niezależnie od tego, czy jego dochód został uzyskany przed, czy po dniu osiągnięcia przez nie pełnoletności. Takie samo stanowisko co do osoby samotnie wychowującej dziecko choćby jeden dzień w danym roku, wynika np. z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie znak: IPPB4/415-251/12-2/JK3 z dnia 1 czerwca 2012 r., czy z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach znak: IBPBII/1/415-526/14/BJ oraz ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »