Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

31.03.2016

PIT pracownika. Pokrywanie kosztów członkostwa w organizacjach przez pracodawcę

Pytanie podatnika: Czy koszty przynależności/członkostwa i certyfikacji profesjonalnych organizacji zgodnych z celami biznesowymi pracodawcy, pokrywane przez pracodawcę stanowią przychód pracownika w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 29 grudnia 2015 r. (data wpływu do Biura - 4 stycznia 2016 r.), uzupełnionym 9 marca 2016 r. i 18 marca 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu w związku z pokryciem kosztów członkostwa/przynależności i certyfikacji profesjonalnych organizacji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 stycznia 2016 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie powstania przychodu w związku z pokryciem kosztów członkostwa/przynależności i certyfikacji profesjonalnych organizacji.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych w piśmie z 26 lutego 2016 r. znak: IBPB-2-2/4511-208/16/MMa, znak: IBPB-2-2/4511-209/16/MMa, znak: IBPB-2-2/4511-210/16/ZuK, znak: IBPB-2-1/4511-5/16/AD (winno być: IBPB-2-1/4511-6/16/AD), znak: IBPB-2-2/4511-211/16/MZM wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 9 marca 2016 r. i 18 marca 2016 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący m.in. stan faktyczny:

Wnioskodawca pokrywa pracownikom w 100% koszty przynależności/członkostwa i certyfikacji profesjonalnych organizacji, zgodnych z celami biznesowymi pracodawcy.

Członkostwo w tych organizacjach nie jest obowiązkowe, nie wynika z przepisów prawa.

Pracodawca rekomenduje przynależność do tego typu organizacji, o ile jej działalność jest zbieżna z zadaniami wykonywanymi przez pracownika w trakcie pracy i służy m.in. aktualizacji wiedzy lub podwyższeniu jego kwalifikacji, co stanowi korzyść również dla pracodawcy - pracodawca tylko w takiej sytuacji pokrywa ww. koszty. Przynależność do organizacji jest dobrowolna, pracodawca nie nakłada na pracowników obowiązku członkostwa. Członkostwo w tego typu organizacjach przynosi pracownikom korzyści w postaci uniknięcia wydatków, które i tak musieliby ponieść, gdyby chcieli być członkami takich organizacji lub posiadać certyfikat przynależności.

Brak uczestnictwa i certyfikacji nie wiąże się z konsekwencjami pracowniczymi.

Gdyby pracodawca nie podjął decyzji o sfinansowaniu kosztów przynależności, członkostwa i certyfikacji, pracownik, który chciałby przynależeć do tego typu organizacji, musiałby pokryć koszty samodzielnie.

Każdy pracownik może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sfinansowanie kosztów przynależności, członkostwa i certyfikacji. Pracodawca akceptuje wniosek. Jednym z warunków akceptacji wniosku i sfinansowania kosztów przynależności jest to, iż działalność organizacji, do której pracownik chce przynależeć jest zbieżna z zakresem zadań jakie pracownik wykonuje podczas pracy.

Korzyść ze świadczenia jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy koszty przynależności/członkostwa i certyfikacji profesjonalnych organizacji zgodnych z celami biznesowymi pracodawcy, pokrywane przez pracodawcę stanowią przychód pracownika w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? (pytanie oznaczone nr 4)

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty przynależności/członkostwa i certyfikacji profesjonalnych organizacji zgodnych z celami biznesowymi pracodawcy, pokrywane przez pracodawcę stanowią przychód pracownika w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy, opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przynależność do tych organizacji nie jest dla pracowników niezbędna do wykonywania zawodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie powstania przychodu w związku z pokryciem kosztów członkostwa, przynależności i certyfikacji profesjonalnych organizacji (pytanie oznaczone nr 4).

W pozostałym zakresie wydane zostaną/zostały odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361, ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »