Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

01.10.2013

PIT: Praca na etacie a podatek liniowy

Pytanie podatnika: Wnioskodawca wykonuje wolny zawód lekarza i prowadzi działalność gospodarczą w formie prywatnej, indywidualnej praktyki lekarskiej. Zatrudniony jest równocześnie na podstawie umowy o pracę w szpitalu. Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo opodatkowania dochodów, uzyskanych z tytułu świadczenia usług w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej, w tym świadczonych na rzecz osoby prawnej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. podatkiem liniowym w wysokości 19%?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2013 r. (data wpływu 27 czerwca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym dochodów uzyskiwanych z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym dochodów uzyskiwanych z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca wykonuje wolny zawód lekarza i prowadzi działalność gospodarczą w formie prywatnej, indywidualnej praktyki lekarskiej, w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej i z tego tytułu wystawia podmiotom, na rzecz których świadczy usługi, stosowne rachunki.

Zatrudniony jest równocześnie na podstawie umowy o pracę w podmiocie leczniczym - Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej (Szpitalu).

Pozostając we wskazanym wyżej stosunku pracy, Wnioskodawca w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej świadczy usługi, także (poza dotychczasowymi świadczeniobiorcami) na rzecz innego odrębnego podmiotu - osoby prawnej (Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), w zakresie pokrywającym się z tym, jaki świadczy na rzecz swojego pracodawcy.

Z tego tytułu wystawia tej osobie prawnej (Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością) odpowiednie rachunki. Osoba prawna (Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) świadczyć będzie z kolei usługi także na rzecz Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (Szpitala), tj. pracodawcy Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo opodatkowania dochodów, uzyskanych z tytułu świadczenia usług w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej, w tym świadczonych na rzecz osoby prawnej (Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. podatkiem liniowym w wysokości 19%?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, na zasadach określonych w art. 30c, tj. podatkiem liniowym w wysokości 19%. Stosownie zaś do ust. 3 ww. przepisu, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »