Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Sprawy codzienne: spadki i darowizny, najem prywatny, nieruchomości, kupno-sprzedaż

27.05.2019

PIT od świadczeń na zaspokajanie potrzeb rodziny

Pytanie: Czy po ustanowieniu rozdzielności majątkowej, znoszącej ustawową wspólność majątkową małżeńską, tj. od grudnia 2018 r. środki na zaspokojenie potrzeb rodziny w kwocie 1300 zł miesięcznie a pochodzące z majątku wspólnego i opodatkowane podatkiem ryczałtowym, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym jako dochód z „innego źródła” do czego odnosi się art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w związku z tym wykazaniu w PIT-36?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2019 r. (data wpływu 12 marca 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczenia na zaspokajanie potrzeb rodziny – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczenia na zaspokajanie potrzeb rodziny.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W styczniu 2017 r. mąż Wnioskodawczyni wyprowadził się z domu, opuszczając rodzinę. Do dnia dzisiejszego Wnioskodawczyni i Jej mąż są małżeństwem. Nie toczy się sprawa o rozwód czy separację. Wnioskodawczyni jest na emeryturze, rozlicza się zeznaniem rocznym PIT-37. W 2017 r. wyrokiem sądowym zostały zasądzone od męża Wnioskodawczyni, środki na zaspokojenie potrzeb rodziny w kwocie 1.300 zł miesięcznie, na podstawie art. 27 K. r. o. Środki na zaspokojenie potrzeb rodziny pochodzą w całości z wspólnego majątku tj. z najmu lokali mieszkalnych w budynku, którego Wnioskodawczyni jest współwłaścicielem. Budynkiem zarządza mąż Wnioskodawczyni. Z tytułu najmu lokali odprowadzany jest miesięcznie podatek ryczałtowy oraz składane zeznanie roczne PIT-28. Wnioskodawczyni razem z mężem są płatnikami tego podatku. W grudniu 2018 r. prawomocnym wyrokiem sądu, ustanowiona została rozdzielność majątkowa, znosząca ustawową wspólność majątkową małżeńską pomiędzy Wnioskodawczynią a Jej mężem. Po rozdzielności majątkowej Wnioskodawczyni nadal otrzymuje kwotę 1.300 zł pochodzącą ze wspólnego majątku. Podziału majątku jeszcze nie było.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy po ustanowieniu rozdzielności majątkowej, znoszącej ustawową wspólność majątkową małżeńską tj. od grudnia 2018 r. środki na zaspokojenie potrzeb rodziny w kwocie 1.300 zł miesięcznie a pochodzące z majątku wspólnego i opodatkowane podatkiem ryczałtowym, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym jako dochód z „innego źródła” do czego odnosi się art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w związku z tym wykazaniu w PIT-36?

Zdaniem Wnioskodawczyni, pomimo rozdzielności majątkowej, znoszącej ustawową wspólność majątkową od grudnia 2018 r. otrzymywane środki na zaspokojenie potrzeb rodziny w kwocie 1.300 zł miesięcznie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy i wykazaniu w zeznaniu rocznym PIT-36 jako dochód z „innego źródła”, ponieważ kwota 1.300 zł w całości pochodzi z majątku wspólnego i jest już opodatkowana podatkiem ryczałtowym do którego odnosi się PIT-28, którego wraz z mężem Wnioskodawczyni jest płatnikiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z treści tego przepisu wynika, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę w katalogu zwolnień przedmiotowych ustawy, bądź od których zaniechano poboru podatku, w drodze rozporządzenia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w styc...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »