Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

08.09.2015

PIT od sprzedaży nieruchomości. Ulga mieszkaniowa a termin zakończenia budowy domu

Pytanie podatnika: Czy w przypadku nabycia działki na cele budowlane w celu wybudowania domu mieszkalnego, do własnego użytkowania, przewidywany koszt wyniesie ok. 100% środków uzyskanych i pozostających w dyspozycji po sprzedaży mieszkania, oraz w związku z brakiem możliwości określenia terminu rozpoczęcia i następnie zakończenia budowy domu do własnego użytkowania, istnieje prawem ustalony termin, w którym Zainteresowana musi zakończyć cały proces budowy domu, aby zachować możliwość zwolnienia z zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości, którą nabyła w spadku po swoim zmarłym mężu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 stycznia 2015 r. (data wpływu 7 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 stycznia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W wyniku śmierci męża, Zainteresowana nabyła w roku 2012 w spadku nieruchomość mieszkalną „A”. W roku 2013, zatem przed upływem ustawowego okresu pięciu lat, ww. nieruchomość została zbyta. Środki otrzymane ze zbycia zostały w dużej mierze zużyte na dokończenie budowy nieruchomości mieszkalnej „B”, również nabytej przez Zainteresowaną w spadku po zmarłym mężu.

Środki pozostałe po zbyciu i dokończeniu budowy nieruchomości mieszkalnej „B”, Wnioskodawczyni chce przeznaczyć na zakup działki na cele budowlane w celu zrealizowania budowy domu jednorodzinnego do własnego użytkowania w niedalekiej, lecz niemożliwej do ścisłego zdefiniowania przyszłości.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku nabycia działki na cele budowlane w celu wybudowania domu mieszkalnego, do własnego użytkowania, której przewidywany koszt wyniesie ok. 170 000 PLN, tj. ok. 100% środków uzyskanych i pozostających w dyspozycji po sprzedaży nieruchomości mieszkalnej „A”, oraz w związku z brakiem możliwości określenia terminu rozpoczęcia i następnie zakończenia budowy domu do własnego użytkowania, istnieje prawem ustalony termin, w którym Zainteresowana musi zakończyć cały proces budowy domu, aby zachować możliwość zwolnienia z zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości, którą nabyła w spadku po swoim zmarłym mężu?

Zdaniem Wnioskodawczyni, w roku 2012 nabyła spadek po zmarłym mężu, na który składał się zamieszkały dom jednorodzinny „A” oraz drugi dom jednorodzinny, także „B” w trakcie budowy. Już w roku 2012 Zainteresowana podjęła decyzję o sprzedaży domu „A” i dokończeniu budowy drugiego domu przy „B”. Część z uzyskanych środków została użyta do dokończenia budowy drugiego domu. Ponieważ dom „B” nie odpowiada aktualnym potrzebom Wnioskodawczyni, Zainteresowana planuje sprzedaż także tej nieruchomości. W celu pozyskania domu, który będzie odpowiadał oczekiwaniom Zainteresowanej, Wnioskodawczyni planuje nabycie działki budowlanej za pozostałą kwotę po sprzedaży pierwszego domu „A”; będzie to ok. 100% pozostałej kwoty po sprzedaży tej nieruchomości), a następnie wybudowanie na nabytej działce kolejnego domu mieszkalnego do własnego użytkowania.

Ponieważ Wnioskodawczyni nie dysponuje dodatkowymi środkami na wybudowanie nowego domu na nowej działce, przewiduje, że środki ze sprzedaży domu „B”, przeznaczy na ten właśnie cel. Ze względu na brak możliwości określenia terminu sprzedaży ww. domu nie jest w stanie określić kiedy cały proces budowy zostanie zakończony.

W ustawie o podatku dochodowym z dnia 26 lipca 1991 r. określono jedynie termin, w którym środki ze sprzedaży nieruchomości mieszkalnej należy wydatkować na nabycie nowego domu/mieszkania. W tym wypadku część środków została już wydatkowana, a pozostała część zostanie przeznaczona na nabycie gruntu, który ma stanowić pierwszy etap inwestycji uzyskania docelowego domu. W ww. ustawie brak jest określenia terminu zakończenia budowy domu w przypadku wydatkowania całości dostępnych środków ze sprzedaży nieruchomości („A”).

W związku z powyższym, Zainteresowana stoi na stanowisku, że wydatkowanie wszystkich środków ze sprzedaży domu w określonym ustawą terminie stanowi dostateczną przesłankę do zwolnienia Wnioskodawczyni z konieczności zapłacenia podatku w związku ze zbyciem nieruchomości, a ponieważ w ustawie brak jest określenia terminu zakończenia nabycia (budowy) nowego domu, daje to Wnioskodawczyni możliwość zakończenia budowy w terminie późniejszym, zgodnie z posiadanymi środkami, bez określania terminu zakończenia procesu nabycia (budowy) domu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Podkreślić należy, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »