Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

10.07.2015

PIT od sprzedaży mieszkania. Data nabycia spadku

Pytanie podatnika: W 2010 r. zmarł ojciec Wnioskodawcy, który w testamencie zapisał swoje mieszkanie osobie, która nie zgłosiła się a sąd jej nie odnalazł (osoba ta nie istniała). W 2012 r. sąd wydał orzeczenie, w którym uznał Wnioskodawcę spadkobiercą ustawowym zmarłego ojca. Wnioskodawca w spadku otrzymał m.in. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Wnioskodawca chciałby sprzedać mieszkanie, które otrzymał w spadku. Czy sprzedaż mieszkania, jest możliwa bez płacenia podatku w 2016 r., czy w 2018 r.?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z Nr 112, poz. 770 ze zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 31 marca 2015 r. (data otrzymania 7 kwietnia 2015 r.), uzupełnionym 21 maja 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 kwietnia 2015 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 17 lipca 2010 r. zmarł ojciec Wnioskodawcy, który w testamencie zapisał swoje mieszkanie R.Z., ale R.Z. nie zgłosiła się a Sąd jej nie odnalazł (osoba ta nie istniała). Sąd Rejonowy 28 maja 2012 r. wydał orzeczenie, w którym uznał Wnioskodawcę spadkobiercą ustawowym zmarłego ojca. Wnioskodawca w spadku otrzymał pieniądze (aktywa finansowe) oraz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Orzeczenie Sądu uprawomocnił się 19 czerwca 2012 r. Wnioskodawca chciałby sprzedać w 2016 r. mieszkanie, które otrzymał w spadku. W okresie 6-miesięcznym od daty orzeczenia Wnioskodawca zgłosił w urzędzie skarbowym nabycie spadku.

W związku z powyższym zdarzeniem zadano następujące pytania:

  1. Czy sprzedaż mieszkania, które Wnioskodawca dostał po ojcu na mocy orzeczenia Sądu z 28 maja 2012 r. jest możliwa bez płacenia podatku w 2016 r., czy w 2018 r.?
  2. Czy okres od nabycia spadku należy liczyć od końca roku zgonu ojca Wnioskodawcy (zmarł 17 lipca 2010 r.) czyli od końca 2010 r., czy też należy liczyć od końca roku, w którym Sąd uznał że Wnioskodawca jest spadkobiercą (2012 r.) czyli od końca 2012 r.?

Zdaniem Wnioskodawcy, otwarcie spadku nastąpiło 17 lipca 2010 r. (data śmierci ojca Wnioskodawcy - spadkodawcy mieszkania) i wyrok Sądu z 28 maja 2012 r. potwierdził, że spadek otwarty w dniu śmierci ojca czyli 17 lipca 2010 r. został przyznany Wnioskodawcy. Zatem okres pięcioletni od nabycia lokalu mieszkalnego należy liczyć od końca roku otwarcia spadku (zgonu ojca) czyli od 31 grudnia 2010 r. co powoduje, że pięcioletni okres, po którym Wnioskodawca może mieszkanie sprzedać bez płacenia podatku mija 31 grudnia 2015 r. Zatem w 2016 r. Wnioskodawca może sprzedać mieszkanie (które Sąd przyznał mu jako spadek) nie mając obowiązku płacenia jakiegokolwiek podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) - podlegającym opodatkowaniu źródłem przychodu jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłat...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »