Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

27.09.2012

Pełne odliczenie VAT od zakupu samochodu osobowego na wynajem

Pytanie podatnika: Firma (jednoosobowa działalność gospodarcza), będąca płatnikiem VAT czynnym, zamierza rozszerzyć zakres swojej dotychczasowej działalności o działalność polegającą na m.in. wynajmowaniu samochodów osobowych i furgonetek z kierowcą lub bez. Jak liczyć „okres nie krótszy niż sześć miesięcy”, aby skorzystać z prawa do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 maja 2012 r. (data wpływu 11 czerwca 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 września 2012 r. (data wpływu 11 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem oraz w zakresie prawa do obniżania podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturze zakupu za paliwo wykorzystywanego do samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 7 września 2012 r. (data wpływu 11 września 2012 r.) w zakresie przeformułowania pytania i własnego stanowiska.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Firma (jednoosobowa działalność gospodarcza), będąca płatnikiem VAT czynnym, zamierza rozszerzyć zakres swojej dotychczasowej działalności o działalność polegającą na wynajmowaniu samochodów osobowych i furgonetek (<=3,5t) z kierowcą (kod PKD 49.32.Z) oraz wynajem i dzierżawę samochodów osobowych i furgonetek (<=3,5 t), bez kierowcy (kod PKD 77.11.2).

W praktyce ww. działalność miałaby polegać np.:

- na świadczeniu tzw. usług „auto do ślubu”, które miałyby polegać na wynajmowaniu samochodu osobowego z kierowcą lub bez kierowcy, na najczęściej jeden dzień (sobota) lub dwa dni (weekend), jako auta przeznaczonego do podwożenia nowożeńców na uroczystość zaślubin i związane z tym uroczystości weselne,
- na świadczeniu usług wynajmu samochodów dla zagranicznych kontrahentów Wnioskodawcy, którzy przylatują do Polski samolotem i są zainteresowani wynajmem auta najczęściej z kierowcą, w celu przywiezienia ich do Firmy Wnioskodawcy oraz do innych firm zlokalizowanych na terenie Polski w celach biznesowych,
- na świadczeniu usług wynajmu samochodów dla innych zainteresowanych tym osób.

Z przeprowadzonego przez Wnioskodawcę rozpoznania rynku, wydaje się, że oferowane przez Zainteresowanego usługi znalazłyby swoich nabywców, a ich świadczenie może być źródłem dodatkowego dochodu dla firmy.

Art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (zwana dalej ustawą), stanowi, że w okresie od wejścia w życie tej ustawy do dnia 31 grudnia 2012 r. w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Z kolei art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b) ww. przewiduje jeden z wyjątków od ogólnej zasady przewidzianej w art. 3 ust. 1, stanowiąc, że ogólna zasada określona w art. 3 ust. 1 nie dotyczy m.in. przypadków, gdy spełnione są łącznie dwa warunki:

- przedmiotem ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »