Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

10.01.2014

PCC: Zamiana nieruchomości w rodzinie

Pytanie podatnika: Czy zamiana domu jednorodzinnego na mieszkanie własnościowe między rodzicami, a córką jest zwolniona od PCC na podstawie art. 9 ust. 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? Czy jeżeli część nieruchomości jest przekazana w formie darowizny między rodzicami i córką to podatek PCC należy policzyć od całości wartości nieruchomości czy też od wartości nieruchomości pomniejszonej o kwotę darowizny?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2013 r. (data wpływu 22 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy zamiany - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy zamiany.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest właścicielem mieszkania w (...) dla którego Sąd Rejonowy w (...) IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą Kw nr (...). W dniu 8 lipca 2013 r. Zainteresowany dokonał zamiany ww. mieszkania na dom swoich rodziców (...) znajdujący się w (...) przy ul. (...) dla którego Sąd Rejonowy w (...) IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą Kw nr (...). W ten sposób, że rodzice Wnioskodawcy: nabyli na wyłączną własność mieszkanie w (...), a w zamian za to Zainteresowany nabył na wyłączną własność nieruchomość składającą się z działki oznaczonej numerem (...) o powierzchni 0,0800 ha, zabudowaną domem mieszkalnym jednorodzinnym położonym w (...) przy ul. (...). Wartość domu została wyceniona na 465000 zł, a wartość mieszkania na 232829,08 zł. Rodzice dokonali na rzecz Wnioskodawcy darowizny w kwocie 60000 zł, a pozostałą różnicę w wartości nieruchomości tj. 172170,92 zł Zainteresowany spłacił rodziców z zaciągniętego kredytu. Przy podpisywaniu aktu notarialnego notariusz pobrał od Wnioskodawcy podatek w wysokości 2% od kwoty 465000 zł, tj. 9300 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy zamiana domu jednorodzinnego na mieszkanie własnościowe między rodzicami, a córką jest zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 ust. 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?
  2. Czy jeżeli część nieruchomości jest przekazana w formie darowizny między rodzicami i córką to podatek PCC należy policzyć od całości wartości nieruchomości czy też od wartości nieruchomości pomniejszonej o kwotę darowizny?

Zdaniem Wnioskodawcy, w ustawie z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych w art. 9 ust. 5 zwalnia się od podatku następujące czynności cywilnoprawne: zamianę budynku mieszkalnego lub jego części, lokali mieszkalnych stanowiących odrębną nieruchomość, spółdzielczych własnościowych praw do lokalu mieszkalnego oraz wynikający...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »